Hyenka hřivnatá: Nejroztomilejší zvíře, o kterém jste pravděpodobně nikdy neslyšeli

Přidat na Seznam.cz

Už jste někdy slyšeli o hyence hřivnaté? Tento obyvatel africké savany se živí výhradně termity a je známý též pod názvem hyena cibetková nebo hyena hnědá, píše Popular.

Věřte tomu nebo ne, ale tato zvířata pocházejí ze stejné čeledi jako hyeny, ale na rozdíl od svých mrchožravých bratranců se hyenky hřivnaté živí pouze termity. Pocházejí z východu a jihu Afriky a žijí v podzemních norách. Zajímavé je, že sami žádné nory nevyhrabávají, místo toho obývají opuštěné nory jiných zvířat.

Jsou to noční tvorové ve většině ročních období kromě zimy, kdy spí v noci. Jsou to monogamní tvorové a zůstávají se stejným partnerem po celý život, jsou také velmi rodinně orientovaní. Mají dlouhé lepkavé jazyky, které jim slouží k chytání všech těch malých termitů, jedna hyenka jich dokáže za jedinou noc sníst 300 000.

Hyenka je nejmenší a nejchlupatější ze všech hyenovitých šelem a její srst je žlutohnědá nebo červenohnědá s kresbou tvořenou několika svislými tmavými pruhy. Čenich a uši jsou černé. Na hřbetě jsou chlupy prodloužené a tvoří hřívu, která se v rozčilení vztyčuje.

Jsou jedním z mála zvířat, u kterých jsou dospělí jedinci stejně roztomilí jako mláďata. Dospělé hyenky mohou dorůst stejné velikosti jako běžná liška.

Zdroj: kingdomstv.com, youtube.com, cs.wikipedia.org