Kartouzská kočka miluje děti a dobře snáší i společnost jiných zvířat

Přidat na Seznam.cz

Tyto kočky jsou legendární. V dávných časech jste je mohli spatřit, ať už na klíně královské rodiny, nebo na procházkách po boku francouzských mnichů. A v současnosti jsou opět v kurzu jako mazlíčci, které nelze nemilovat.

Ať už hledáte chlupatého společníka, kamaráda na hraní nebo dalšího člena rodiny, toto plemeno bude pro vás ideální volbou. Kočka kartouzská obvykle váží mezi 7 až 17 kilogramy a délka jejího života je v průměru kolem 15 let. Co vás možná překvapí, je, že tyto kočky mají úžasnou srst s mnoha jedinečnými vlastnostmi. Je totiž nepromokavá a má modrošedý až stříbřitý odstín.

Krmení

Některé kočky dávají přednost nepřetržitému přístupu ke krmivu, což je způsob stravování nazývaný „volné krmení“. Volné krmení však může u některých koček vést k přejídání. Dobrou zprávou je, že tato rasa sklony k přejídání nemá, což znamená, že netrpí obezitou. A jelikož nepatří mezi ty vybíravé, zachutnají jí granule všeho druhu.

Domácí versus venkovní

Jak si vaši kočku ochočíte, záleží čistě na vás. Toto plemeno se ovšem spíše hodí k domácímu chovu než aby volně běhalo v přírodě nebo po zahradě. Pamatujte, že jsou to šelmy, které loví menší zvířata, jako jsou hlodavci a ptáci. Tento lov může vystavit vaši kočku nemocem nebo parazitům. Naopak v domácím prostředí a v teple si budou jenom libovat.

Vlastnosti, které by vás měly zajímat

Je potřeba vyzdvihnout několik jejích charakterových vlastností, díky kterým kartouzská kočka nad ostatními vyčnívá, jak uvádí portál WebMD. Typickým rysem pro tyto vyhledávané domácí mazlíčky je, že jsou nesmírně pozorní, věrní a milující. Ve společnosti dětí projevují láskyplné sklony, umí být dokonale tiché a bezstarostné. Domácnost naruby po narození miminka jich tedy vůbec nerozhodí. Jsou velice inteligentní a empatické, což znamená, že vycítí, kdy se mají stáhnout do ústraní a kdy naopak přispěchat po pohlazení.

A milovníky zvířat nepochybně potěší i fakt, že nejsou agresivní a snášet společnost jiných mazlíčků jim nedělá žádné potíže. Jsou tedy vynikajícím plemenem do domácnosti plné dětí a milujících zvířátek.

Zdroj: WebMD, redakce