Šanta kočičí: Proč tuto rostlinu kočky tak zbožňují?

Přidat na Seznam.cz

Ať už jste majitelem kočky nebo ne, jistě vás neminula informace, že tato rostlinka je pro kočky neskonale přitažlivá a téměř žádná jí nedokáže odolat. Co je na ní tak zvláštního a jak na ně vůbec působí?

Odpověď vás možná překvapí svojí jednoduchostí, ne nadarmo se totiž této bylince taktéž přezdívá ,,kočičí droga„. Kromě látek jako karvaktrol, thymol, vitamín C a mnoha dalších obsahuje také nepelakton, jenž na naše chlupaté neřízené střely působí jako halucinogen. Nemějte však žádné obavy, na rozdíl od určitých lidských drog nemá tahle žádné negativní účinky, ba ani nejsou návykové do té míry, že by je poté kočka vyžadovala neustále.

Je to pro ni čistě jen relaxace a odpočinek, asi jako když si my sedneme k šálku dobré kávy nebo čaje.

Po chvilce euforie navíc přichází rychlý útlum a po hrátkách s touto rostlinkou lze kočky spatřit odpočívající v jejích zelených stoncích. Odborníci mají za to, že toto chování má svou důležitou roli. Kočky takto do svého kožichu natahají semínka a rostlina se může jednoduše rozmnožovat po všech koutech světa. Její pěstování totiž není nikterak náročné a na zahrádce či v květináči ji může mít skoro každý.

Účinky

Je důležité říct, že ne úplně každá kočka se nechá svést. Když už se tak ale stane, nastává zhruba 15 minut, kdy se dostavuje euforie. Kočka se v bylince převaluje, aby zvýšila její účinek.

Pod jejím vlivem mají kočky touhu škrabat a kousat, proto je dobré spolu se škrabadlem a kousacími hračkami pořídit i trochu šanty (nebo ji rovnou pěstovat) a všechny tyto doplňky bylinou posypat. Vyrábí se i spreje, které ji obsahují, avšak jsou pro kočky, jež nejsou na její účinky zvyklé, poněkud silné, takže si dávejte pozor. Anebo zvolte úplně tu nejjednodušší možnost a kupte takové hračky, které již šantu obsahují.

Důležitý fakt! To, co v kočkách způsobuje halucinogenní účinky je především vůně. Pokud se chce kočka uklidnit, anebo to chcete udělat vy sami když se vám zdá, že tento nový ,,jiný stav“ trvá již moc dlouho, je potřeba, aby šantu začala pojídat. V trávicí soustavě totiž působí jako sedativum. Když vidíte kočku povalovat se v této bylině jak ji okusuje, tak se nesnaží navodit si ještě lepší stav, ba naopak. Už toho má dost.

No a skvělá zpráva na závěr i pro ty, kteří kočku doma nemají. Látky, které šanta obsahuje, odpuzují šváby a komáry. A to už za ten jeden květináček navíc stojí, ne?

Zdroj: superzoo.cz, botanic.cz