Klacek není hračka. Proč aportování obyčejných klacků není dobrý nápad
Páníček a jeho milovaný pes se spolu baví při aportování. Idylická scéna, která se ale může znenadání změnit v dramatickou situaci. Věděli jste, že nechat psa aportovat klacek, není tak bezpečné, jak se na první pohled zdá?
Jdete se psem na procházku do přírody, na zemi leží klacek, tak jej seberete a hodíte psovi. Říkáte si, že je to neškodné a že to tak dělají všichni. Věřte tomu nebo ne, ale podle webu Hillspet může být takový hozený klacek pro vašeho psa velmi nebezpečný.
Hrozí poranění
Klacky se mohou tříštit a lámat. Do veterinárních ambulancí pak přichází psi s hlubokými ranami v dutině ústní, s klacky zapíchnutými v patře nebo uvízlými v krku. Pokud se vám zdá, že se pes ošívá, škrábe se tlapkou kolem tlamy nebo jinak naznačuje, že ho něco bolí, přerušte hru a navštivte veterináře. Rány tohoto typu mají tendenci krvácet a tvořit abscesy.
Stávají se i méně časté, o to však tragičtější nehody. Pes může na hozený klacek naběhnout a vypíchnout si oko nebo se na klacek napíchnout krkem, hrudníkem či břichem. V takovém případě klacek z rány nevytahujte, jen ho případně zkraťte a zafixujte, abyste mohli zvíře transportovat na veterinární kliniku, kde bude ošetřen.
Alternativní řešení
Jestliže vás a vašeho psa aportování baví, nezoufejte. Existuje spousta bezpečných alternativ, se kterými si může váš chlupatý kamarád hrát. Jen při výběru dejte pozor, aby hračka nemohla psovi uvíznout v tlamě nebo v krku. Vybírat můžete nejrůznější míčky, frisbee a tyče, na trhu najdete i gumové napodobeniny klacků. Pokud jste kutilský typ, můžete si hračku k aportování sami vyrobit… třeba ze starého ručníku.
Zdroj: Hillspet, Blue Pearl Vet