Klokani mají silné zadní nohy, silný ocas a malé přední nohy. Klokani patří do zvířecí čeledi Macropus, doslova „velká noha“

Přidat na Seznam.cz

Klokani jsou největší dnes žijící vačnatci. Největším druhem klokana (podle hmotnosti) je klokan červený. Východní šedí klokani mohou být vyšší, ale jsou také štíhlejší. Červený, východní šedý a západní šedý klokani jsou nejběžnější druhy.

Klokani patří do rodu Macropus, což znamená „velká noha“. Mezi další členy tohoto rodu patří několik menších, ale podobně vypadajících druhů, ale rozdíl mezi nimi není příliš jasný. Nejmenšími zástupci rodu jsou klokani, zatímco druhy střední velikosti se nazývají wallaroos, uvádí treehugger.

Termín „klokan“ je někdy široce používán pro kterékoli z těchto zvířat, ačkoli je obecně vyhrazen pro čtyři největší: červené, východní šedé, západní šedé a antilopinové klokany. Používá se také pro klokany stromové, kteří patří do jiného rodu, ale jsou členy širší taxonomické rodiny známé jako makropodi. Mimo rodinu makropodů se drobní vačnatci nazývaní krysí klokani také podobají svým mnohem větším příbuzným.

Jsou leváci

Lidé a někteří další primáti projevují „ručnost“ neboli tendenci používat jednu ruku přirozeněji než druhou. Vědci si kdysi mysleli, že jde o jedinečný rys evoluce primátů, ale novější výzkumy naznačují, že ručkování je u klokanů také běžné, uvádí natgeokids.

Na základě výzkumu klokanů rudých, šedých východních a klokanů rudokrkých vědci zjistili, že zvířata jsou primárně leváci, přičemž tuto ruku používají k úkolům, jako je péče o srst a jídlo, asi 95 % času. Jejich ruce se také zdají být specializované na různé typy práce, přičemž klokani obvykle používají levou ruku pro přesnost a pravou pro sílu. To zpochybňuje myšlenku, že držení rukou je u primátů jedinečné, říkají vědci s tím, že může jít o adaptaci na bipedalismus, uvádí australia.

zdroj: treehugger, natgeokids, australia