Temperamentní a divoký lovec aneb seznamte se s jezevčíkem

Přidat na Seznam.cz

Malý a temperamentní jezevčík, kterého snadno poznáte podle jeho dlouhého těla na štíhlých nohách, je již dlouho oblíbeným rodinným mazlíčkem. Přečtěte si více o životě s jezevčíky.

Vzhled

Jezevčík je malý lovecký pes s velkou osobností, který je oblíbený po celém světě pro svou krátkou a statnou postavu, píše web DailyPaws. Jezevčík, vyšlechtěný v Německu k norování v norách kořisti, je mnohem delší než vysoký. Plemeno se vyskytuje ve třech typech srsti:

  • Krátkosrstý
  • Dlouhosrstý
  • Drsnosrstý

Podle standardů chovatelského klubu mají hladkosrstí jezevčíci krátkou, lesklou srst, která se vyskytuje v různých barvách a vzorech:

  • Jednolitá červená nebo krémová
  • Černá s pálením
  • Dappled, známé také jako merle, s rovnoměrně rozloženými světlými a tmavými barvami
  • Brindle, s tmavými pruhy na světlejším podkladě

Barva očí hladkosrstých jezevčíků se liší v závislosti na barvě a vzoru srsti. Jezevčíci s jednobarevnou a dvoubarevnou srstí mají obvykle tmavé oči, zatímco jezevčíci s dapple srstí mívají oči částečně nebo zcela modré.

Temperament

Možná vás překvapí, že jezevčíci byli původně vyšlechtěni jako divocí lovci, protože mají rozkošný vzhled a potrhlou povahu. Přesně tak, tento malý pes ve tvaru klobásy se kdysi zahrabával do nor a buď vyplavoval kořist, nebo bojoval na život a na smrt. Ačkoli moderní jezevčíci jsou spíše psy na klíně než Lancelot, plemeno si zachovalo svou odvahu a kuráž.
Jezevčíci mohou být velmi hraví a budou potřebovat přiměřenou dávku společenské pozornosti každý den. Mají také sklon k hrabání a hrabání, nezřídka je najdete, jak na dvorku hrabou díry nebo se v posteli zahrabávají do přikrývek.
Přestože mají jezevčíci pověst tvrdohlavých a rošťáckých psů, výcvik poslušnosti zvládají docela dobře. Stejně jako u většiny ohařů je klíčová trpělivost a důslednost. Stejně jako u jiných plemen je důležité jezevčíka od mládí správně socializovat. Ačkoli jezevčíci nejsou považováni za vyloženě agresivní vůči lidem, mohou být podráždění a reaktivní.

Co potřebuje k životu?

Jezevčík je přizpůsobivé plemeno a může být skvělým domácím mazlíčkem téměř v každé domácnosti. Ačkoli je jezevčík energický, je naprosto spokojený s pobytem uvnitř, pokud je mu nablízku jeho majitel a má dostatek her. Toto plemeno má tendenci být líné, takže majitelé musí podporovat každodenní pohyb. Jezevčíkům nedělá dobře chladné počasí, a pokud chodí ven na delší dobu při nízkých teplotách, bude muset nosit obleček.
Jezevčíci bývají nezávislé osobnosti, ale to neznamená, že se neradi zapojují do rodinné zábavy. Toto malé plemeno může být dobré s dětmi v rodině, ale může potřebovat další výcvik a socializaci, aby bylo klidné v blízkosti těch, které nezná. Jezevčík se skvěle hodí k osamělému dospělému člověku, do rodiny i ke starším lidem, pokud je jeho majitel trpělivý, shovívavý a má smysl pro humor, který odpovídá temperamentnímu chování tohoto štěněte.

Zdroj: dailypaws.com