Kočičí jezevčík? Kdepak! Toto plemeno kočky vás ohromí!

Přidat na Seznam.cz

Munkchin je relativně nové plemeno kočky, charakteristické kratičkýma nohama, jež způsobila genetická mutace. Ovšem co tato kočičí dáma postrádá na délce svých nohou, dohání okouzlujícím temperamentem, jak popisuje Daily Paws.

Jedná se o drobnou kočku, jejíž váha se pohybuje od 2,5 do 4 kg. I v dospělosti si zachovává svou rozvernost a hravost, ale zároveň je to milé zvíře vhodné pro děti i důchodce. Svojí přátelskou povahou a mazlivostí si získá srdce každého.

Typickým znakem jsou pro ně krátké končetiny, měřící přibližně o 8 cm méně než nohy jiných koček. Ačkoliv munkchinové působí menší, jejich tělo by se svojí velikostí dalo přirovnat průměrně velkým domácím kočkám, ovšem klam způsobuje jejich posazení nízko u země. Často kvůli tomu využívají panáčkování pro lepší rozhled.

Munchkinské kočky se vyskytují ve všech barevných kombinacích a typech srsti, mohou mít krátkou srst, dlouhou nebo být bezsrsté.

Jsou to velmi společenští tvorové, schopní bez problémů vycházet s ostatními zvířaty nebo malými dětmi. Rády vyhledávají společnost lidí a umí si získat jejich pozornost. Samotu snáší velmi špatně. Zároveň to jsou ovšem rošťáci plní energie a navzdory svému vzhledu překvapivě milují šplhání do výšek.

Přestože je Mezinárodní asociace koček (The International Cat Association) uznala jako plemeno až v roce 2003, krátkonohé kočky existují již mnoho let. Jejich vzhled je výsledkem genetické mutace achondroplazie, která se může přirozeně ve vrzích vyskytovat, nicméně dnes jsou munchkini speciálně šlechtěni s malýma nohama. Velmi kontroverzní je téma, zda se jejich chov dá považovat za etický, neboť se takto záměrně šlechtí fyzická deformace, která může mít vliv na zdraví jejich pohybového aparátu. Z tohoto důvodu Asociace chovatelů koček (CFA) a Americká asociace chovatelů koček (ACFA) stále neuznávají munchkiny jako oficiální plemeno.

Moderní chov spočívá v páření jednoho munchkina s kočkou, která tuto mutaci nemá. Jde o autozomálně dominantní mutaci, což znamená, že výsledkem takového spojení je vrh z poloviny krátkonohých koťat a z poloviny s normální délkou nohou. Chovem dvou munkchinů dochází k takové mutaci, která již bývá pro život fatální, uvádí Wikipedia.

Zajímavostí je, že tyto kočky dostaly své jméno podle malých postaviček Munkchinů Čaroděj ze země Oz od spisovatele L. Franka Bauma.

Seznámit se s munkchinem blíže můžete například skrze toto video:

Zdroj: Daily Paws, Wikipedia