Kočičí rýma: Jak ji poznáte a jaká je léčba?

Přidat na Seznam.cz

Kočičí rýma je časté onemocnění, které může postihnout i vašeho miláčka. Víte, co ji způsobuje? Podívejte se, jaké jsou příznaky, i jak vaší kočce pomoci!

Kočičí rýma

Kočičí rýma je vlastně infekce horních dýchacích cest, nejčastěji barteriálního nebo virového původu. Toto onemocnění je silně nakažlivé a pro některé kočky může být i nebezpečné – proto je důležité sledovat jejich stav. Velmi záleží také na věku kočky, protože především malá koťata nebo naopak staré kočky mají slabší imunitu, a tím jsou i náchylnější k nemocem.

Příznaky

Prvním příznakem bývají červené, slzící oči a pšíkání. Brzy se mohou dostavit také další příznaky, tedy konkrétně rýma, která ucpe dýchací cesty a kočka tak musí dýchat pusou. Objevit se může také vznik vředů v tlamě, občasný kašel, nebo dokonce horečka. Není-li rýma léčena, může se dostavit ztráta chuti k jídlu, únava a nechuť k pohybu.

Léčba

Léčba trvá pár týdnů, záleží především na věku a zdravotním stavu kočky. Pokud je kočka v dobrém stavu, mohou k léčbě stačit i doplňky stravy s obsahem vitaminu C. Vždy je ale důležitý klidový režim, dostatek tekutin a teplo, je také dobré ucpaný noc otírat pomocí vatového tamponu namočeného v teplé vodě. Pokud se stav kočky nelepší, je důležité vyhledat veterináře, který kočce předepíše antibiotika.

zdroj: dailypaws, petmd, 24petwatch