Kočičí zvracení: Často jde spíš o vykašlávání spolknutých chlupů nebo o kašel

Přidat na Seznam.cz

Kočky se považují za velice čistotná zvířata. Tak proč neustále zvrací? Pointa je v tom, že to, co možná na první pohled vypadá jako nevolnost, může být ve skutečnosti vykašlávání spolknutých chlupů po čištění kožíšku nebo kašel.

Kočky běžně nezvrací

Kočka podle odborníků za normálních okolností nezvrací. Pokud se tedy tento nevítaný jev objeví, raději s ní zamiřte k veterináři. Pointa častých dávivých zvuků, které vaše kočka vydává, však může souviset s něčím úplně jiným. Váš mazlíček se čistí olizováním, při kterém snadno spolkne vlákna své vlastní srsti. Po skončení procesu tedy místo něčeho nepříjemného najdete na koberci chumáč chlupů. Pokud kočka chlupy nevykašle, vyjdou z těla na kočičím záchodku, píše portál Live Science.

I chumáče chlupů mohou být nebezpečné

Ve zdravé kočičí populaci má 10 % krátkosrstých koček a 20 % dlouhosrstých koček dvakrát nebo vícekrát ročně zkušenost s kuličkami chlupů na koberci. Pokud se to stává častěji – například vícekrát za měsíc – je dobré vzít kočku k veterináři. Může to být důsledek nadměrné péče o srst, známka toho, že kočka potřebuje vyčesat, nebo dokonce může jít i o zažívací problém.

Existuje i kočičí kašel a další trable

Po stránce zvuku je u kočky zvracení podobný i kašel. V takovém případě z ní ale vychází jen hlen nebo pěna. A aby to nebylo tak jednoduché, někdy se stává, že snězená potrava se cestou do žaludku (do kterého se nedostane) vrátí zpět, odkud přišla. Při tomto incidentu hraje kočka pasivní roli a nijak zpětnému vyvrhování potravy nepomáhá. Dojít k tomu může ve chvíli, kdy se zvíře krmí hltavě.

Podle konzistence navíc poznáte, zda se jídlo dostalo do žaludku: Pokud je jeho struktura tvořena převážně pevnými kousky a neobsahuje žlutou žluč nebo částečně natrávenou potravu, v žaludku s velkou pravděpodobností ještě nebylo.

Zdroj: Live Science