Kočka vs pes: Kdo je lepší domácí mazlíček?

Přidat na Seznam.cz

Nejčastějšími domácími mazlíčky jsou kočky a psi. Kdo je ale tou lepší volbou? Podívejte se, jaké východy a nevýhody mají tito mazlíčci, a co péče o ně obnáší.

Samostatnost

Nikdo z nás pravděpodobně nemá 24 hodin denně na to, aby se věnoval svému mazlíčkovi. Podle expertů vedou v samostatnosti nepochybně kočky, protože těm stačí zajistit čistou vodu, jídlo a toaletu, a zbytek dne už nás nepotřebují. Psi ale potřebují vyvenčit, a to několikrát denně.

Hygiena

Někteří psi žijí venku, jiní se ven chodí vyvenčit – v obou případech se snadno zašpiní, a určitě nehodlají trávit hodiny tím, že se budou čistit. Kočky jsou na tom opačně. I přes to, že většina koček ven nechodí, tráví péčí o sebe až 50 % dne.

Když opomeneme péči o srst, kočky vedou i čistotou na toaletě. Jak jistě víte, kočky mají tendenci vyhledávat nenápadná místa, a když vykonají potřebu, snaží se to zamaskovat. Psi si s tím takové starosti nedělají.

Zábava

Většina koček raději prospí celý den, než aby vám nosily míček. Pokud jde tedy o to, se kterým mazlíčkem si užijete více zábavy, jsou to nepochybně psi. Ačkoliv i kočku můžete naučit aportovat, a ráda si s vámi bude občas hrát, bude to pes, kdo vás bude o hraní i prosit.

Finance

Samozřejmě záleží na tom, jaké plemeno kočky nebo psa si chcete pořídit a zda je čistokrevný. Také záleží, jaké vybavení, hračky a krmivo zvířeti koupíte, a celkově jakou péči mu dopřejete. Ve většině případů ale, pokud se nejedná o exotické, speciálně vyšlechtěné, nebo vzácné plemeno, jsou kočky levnější – a to platí jak pro zvíře, tak i pro cenu za vybavení, či krmivo.

Užitek

Obě zvířata, psi i kočky, mají v domě užitek. Psi jsou skvělí hlídači i ochranáři, kočky zase loví škůdce, jako jsou myši. Je tedy spíše na vás, co od svého mazlíčka očekáváte. V každém případě jsou ale obě zvířata skvělým domácím mazlíčkem.

zdroj: bestlifeonline, withygrovevets, thesprucepets