Objeveno hnízdo vysoce vzácného čápa černého

Přidat na Seznam.cz

Poblíž ruského Novosibirsku bylo objeveno hnízdo čápa černého, který je považován za ohrožený druh a je uveden i v Červené knize.

Hnízdo nalezl bývalý lesník této oblasti jménem Anatolij Gotsman společně se svým známým.

“Již mnoho let se věnuji pozorování ptáků a fotografování divoké přírody a s mnoha místními lidmi se přátelím. Viděli hnízdo, ale nevěděli, o jaký druh ptáka se jedná. Proto mi řekli, že něco našli, ale nevědí, co to je. Měl bych to vyfotit, zdokumentovat… A tohle je tajga, novobějevská tajga, kde jsou přítomni všichni zástupci divoké fauny. Mohlo to být cokoliv. No, a viděli jsme hnízdo: potvrdilo se, že je to čáp černý. A čápů černých, jak se říká, je na celém světě jen 9500. Je to moc vzácný pták. Častěji se vypustí astronaut do vesmíru, než se najde takové hnízdo,” řekl objevitel.

Hnízdo bylo objeveno v době, kdy ho čápi stavěli, a podruhé, když přišli pozorovatelé vzácné ptáky vyfotografovat, čápi už seděli na vejcích.

“Okamžitě jsme to nahlásili vedoucímu revíru i státnímu inspektorovi myslivosti, aby oblast vzal pod ochranu a dal jim možnost vylíhnout mláďata. Udělali jsme vše, co jsme mohli.”

Odborníci nyní chtějí v novobějevské tajze najít orchidej Kalypso, aby pro tuto oblast získali status přírodní rezervace a ochránili ji tak před nelegální těžbou dřeva.

Čáp černý (Ciconia nigra) je unikátní druh patřící do čeledi čápovitých. Je uveden v Červené knize ruské i všech okolních oblastí. V přírodě a rezervacích se totiž velice špatně rozmnožuje. Vymírá kvůli špatným hnízdním podmínkám: pro rozmnožování jedinců jsou nezbytné mokřady, mělké vody, otevřená údolí řek a vysoké lesy. Jeho hlavním bydlištěm jsou pak staré lesy.

Zdroj: ngs.ru