Kočky se nemusí koupat tak často jako psi, ale jednou za čas to může být nutné

Přidat na Seznam.cz

Kočka není pes, a tak samozřejmě není nutné ji koupat tak často, jako psa, zejména toho, který žije venku. Ovšem v některých případech je koupel nutná. Kdy tomu tak je, a jakým nejlepším způsobem kočku vykoupat? Poradíme vám!

Koupel jen v některých případech

Kočky nepotřebují, abychom je koupali. Jsou to odbornice na udržování čistoty. Ve skutečnosti se srst pokrytá vodou může kočce zdát špinavá. Je to cizí látka, kterou na srsti nechtějí. Ale jsou chvíle, kdy vaše kočka může koupel potřebovat. Například starší kočky jsou náchylné k bolestem kloubů, artritidě a dalším problémům omezujícím jejich pohyblivost. Pokud vaše kočka není fyzicky schopna dosáhnout na část svého těla, může potřebovat vaši pomoc s koupáním.

Koupel je nutností i v případě, pokud se vaše kočka dostane do něčeho, co by neměla pozřít. Chemikálie, oleje a dokonce i pyl pravých lilií mohou být nebezpečné, pokud je vaše kočka olízne. Totéž platí i ve chvíli, kdy je kočka zraněná, nebo má nějaké kožní onemocnění.

Čistota bez vody

Pravidelné kartáčování může být lepší, než jedna koupel. Obecně platí, že zdravá dospělá kočka nepotřebuje koupání, pokud se nedostala do něčeho, co pokrylo srst a nelze to snadno odstranit kartáčováním. Pokud se vaše kočka náhodou zašpiní natolik, že ji nemůžete jen tak vyčistit kartáčem, je dobré umýt pouze místa, která jsou znečištěná. Pokud má navíc vaše kočka opravdu strach z vody, sáhněte po suchém šamponu pro kočky.

Jak na kočičí koupel

Když už je koupel opravdu nevyhnutelná, načasujte ji tak, aby vaše kočka byla uvolněná. Před koupelí ji vykartáčujte, a pokud chcete zmírnit její stres, můžete do nádoby s vodou (nebo do vany) umístit ručník nebo podložku, díky čemuž kočka nebude po povrchu klouzat.

Protože většina koček nemá ráda vodu, vyhněte se vaně plné vody, a raději zvolte rozprašovač, nebo malou nádobu na polévaní. Její mokrou srst pak důkladně umyjte šamponem pro kočky, a dobře opláchněte. Je-li to nutné, vlhkou žínkou bez šamponu otřete obličej, a kočku osušte. Nakonec kočku odměňte, a tím máte hotovo.

zdroj: Martha Stewart, Preventive Vet, WebMD