Narazili jste na procházce na kachnu, která je zraněná, ale nevíte, jak jí pomoci? Máme pro vás pár rad

Přidat na Seznam.cz

Domácí kachny a kachny v zájmovém chovu mohou utrpět zranění v důsledku nehod, útoků zvířat a nešťastných náhod. Pokud narazíte na zraněnou kachnu, musíte ji odchytit a umístit do nádoby, abyste ji mohli převézt k veterináři.

Zjistěte, o jaký typ zranění se jedná

Vizuálně určete, zda kachna krvácí, kulhá, má svěšené křídlo nebo má řeznou ránu. Malé ranky lze po poradě s odborníkem ošetřit vodou a antiseptickým roztokem. Někdy se kachny mohou zamotat do rybářského vlasce, drátu nebo provázku. Než rozhodnete, zda došlo k vážnému zranění, budete potřebovat pomocníka, který bude kachnu držet, zatímco vy budete zamotanou část dostávat z pasti.

Odchyt kachny

V domácnosti chovaná kachna, která je zvyklá na člověka, vám může dovolit, abyste ji zvedli, i když je zraněná. Odchycení vyděšené kachny ale může vyžadovat asistenci sítě. Při odchytu zůstaňte klidní a jemní a dávejte pozor, abyste kachnu nezasáhli kovovým okrajem. Co nejrychleji ji poté vyjměte ze sítě. Když kachnu zvedáte, měli byste ji přitisknout k tělu se zastrčenými křídly a s rukou kolem krku.

Přepravka

Pokud se rozhodnete kachnu vzít k veterináři, budete potřebovat přepravku pro domácí zvířata nebo dostatečně velkou kartonovou krabici, aby se do ní kachna pohodlně vešla. Schránka by měla být dobře větraná a měla by mít víko. Než do ní kachnu umístíte, můžete do krabice vyrazit otvory pro větrání. Na dno umístěte noviny a nádobu přikryjte ručníkem nebo dekou, protože kachny se ve tmě zklidní.

Obraťte se na odborníka

Pokud jste našli zraněnou kachnu, kterou se vám nedaří odchytnout nebo se vám podařilo, ale její zranění si vyžaduje zásah veterináře, ihned ho kontaktujte a popište mi typ zranění. U drobných poranění, která není třeba obvazovat, vám může veterinář doporučit, abyste ránu vyčistili a ošetřili sami. Ve většině případů byste ji měli stejně co nejdříve odvézt k veterinárnímu lékaři, aby ji ošetřil. Při převozu nechte box zakrytý.

Zdroj: Cuteness