Kosatce se povedlo bravurně napodobit legendární skok z filmu Zachraňte Willyho

Přidat na Seznam.cz

Rodinné drama z devadesátých let, jakým je Zachraňte Willyho, znají snad všichni. A i když si nevzpomenete, o čem to celé bylo, na legendární scénu, kdy kosatka Willy skočí přes skalní most a jeho lidský přítel Jesse stojí pod ním a oslavuje jeho vypuštění zpět do volné přírody, nelze bezesporu zapomenout. A jeden takový předvedla i kosatka ve videu. Tahle šikula by se mohla s klidným svědomím ucházet o roli ve filmu, kde by to zahrála na výbornou.

Lovení a hra ve vzduchu

Na širých mořích vládne modré obloze jen několik vrcholových predátorů. Každý jiný tvor na nižších stupních potravního řetězce si musí dávat pozor, jinak by se mohl sám stát potravou, uvádí Mashable SE Asia. To však neplatí pro největší kytovce, jakými jsou kosatky. Ty nejčastěji loví delfíny a v honu za nimi dovedou být velmi obratné a nesmírně rychlé. Při snaze chytnout delfína jsou schopné vyskočit 4 – 5 metrů vysoko nad hladinu. Ironií je, že kosatky jsou ve skutečnosti součástí rodiny delfínů, přestože se jim přezdívá „kosatky“.

Jsou taktéž známé tím, že si s kořistí hrají. Například při lovu lachtanů si kosatky „hrají“ s potravou a několikrát vyhodí tyto ploutvovité tvory vysoko do vzduchu, dokud nezemřou. Zajímavé je, že při vyhazování nepoužívají ústa, ale překvapivě své neuvěřitelně silné ocasy.

Honička, při které kosatky vynaloží veškeré úsilí k dopadu své kořisti, může trvat i hodiny, jak informoval i Daily Mail, který o útoku kosatek na delfína také v minulosti psal z pohledu fotografa, který byl osobně u toho. U způsobu lovu kosatek je běžné, že svou kořist několikrát vyhodí do vzduchu a takzvaně si s ní pohrávají, než se ji rozhodnou sníst. Možná jim to dodává delší pocit vítězství, když si svou trofej tímto stylem před samotným sežráním užijí.

Jak je vidět, v moři je jen málo vítězů a ještě méně těch, kteří se pohybují rychlostí až 53 kilometrů za hodinu, informuje A-Z-Animals. Není tedy divu, že při takové rychlosti mohou vystřelit z vody a zůstat viset ve vzduchu několik sekund. Podívejte se na video, které umožnilo jedné kosatce dosáhnout filmového skoku, a to díky nebeské výšce, kdy absolvovala krásný oblouk a následně skočila zpátky do moře.

Zdroj: Mashable SE Asia, Daily Mail, A-Z-Animals, Youtube