Kostlín obrovský je ryba, která se podobá aligátorovi a snáší jedovatá vejce

Přidat na Seznam.cz

Tento druh si bohužel ve svém původním prostředí vysloužil nepříznivou pověst odpadkové ryby. V mylném přesvědčení, že poškozuje sítě a požírá lovné ryby, lidé tento druh ve 20. století nemilosrdně lovili.

Klasifikace a vědecký název kostlína

Vědecký název kostlína obrovského je Atractosteus spatula, píše A-Z-Animals. Název spatula pochází z latinského slova, které se zhruba překládá jako „plochý kus“. Kostlín obrovský je blízce příbuzný dvěma dalším druhům kostlínů v rámci rodu Atractosteus. Do blízce příbuzného rodu Lepisosteus patří další čtyři druhy této zvláštní ryby. Těchto sedm druhů dohromady představuje všechny známé druhy kostlínů v rámci čeledi Lepisosteidae.

Vzhled kostlína

Kostlín obrovský je obří těžká ryba svého původního prostředí. Měří až 3 metry a váží 140 kg, je největší ze všech druhů kostlínů a patří k největším sladkovodním rybám kdekoli v Severní Americe. V roce 2011 byl stanoven světový rekord v úlovku 148 kilogramu. Tato rekordní ryba byla nalezena v mississippském jezeře Chotard.

Název tohoto druhu zřejmě vychází z jeho fyzické podobnosti s aligátorem. Stejně jako jeho jmenovec má i aligátor velmi dlouhé tělo a čenich zakončený řadou ostrých zubů. Na rozdíl od aligátora má však ploutve, které mu pomáhají plavat pod vodou. Dvě prsní ploutve jsou umístěny hned u hlavy, břišní ploutve se nacházejí v polovině těla a hřbetní a řitní ploutve jsou umístěny hned vedle ocasu. Až na některé vzácné varianty bývá většina kostlínů podobně zbarvená. Převládá šedá, zelená a hnědá barva s tmavými skvrnami kolem hřbetu. Tyto barvy pak přechází do žluté nebo bílé kolem spodní části břicha.

Spark Sport | rhealin könyvei Live or On Demand

Rozšíření, populace a stanoviště

Kostlín se vyskytuje v jezerech, řekách, ústích řek, bažinách, zátokách a nádržích na jihu Spojených států a ve východním Mexiku. Jeho areál kdysi sahal až do Iowy a Nebrasky, ale po letech lovu nyní obývá hlavně údolí dolního toku Mississippi a pravděpodobně až po Veracruz v Mexiku. Močový měchýř funguje jako druh plic, které mu umožňují přežít ve vodě s nízkým obsahem kyslíku. Je také schopen snášet trochu slané vody, ale nikdy se neodvažuje vyplout na otevřené moře.

Mezi běžné hrozby patří znečištění, změny biotopu a nadměrný lov. Kdysi byl kostlín loven pouze z mylného přesvědčení, že zabíjí lovné ryby a poškozuje rybářské sítě. S ukončením lovu se jeho početnost poněkud obnovila, ale ještě se mu nepodařilo zaplnit všechna svá dřívější stanoviště.

Predátoři a kořist aligátora

Ve svém přirozeném sladkovodním prostředí je kostlín jedním z hlavních predátorů. Je to predátor ze zálohy, který číhá na kořist a poté útočí svými velkými čelistmi. Zdá se, že hlavním prostředkem, kterým tyto ryby detekují kořist ve vodě, je jejich dobrý zrak a schopnost vnímat chemické látky. V mořských ekosystémech hrají podobnou roli jako žraloci, protože udržují populaci kořisti ve zdravém počtu.

Kostlíni se živí téměř vším, co se jim vejde do úst, včetně menších ryb, želv, ptáků a dokonce i malých savců.

Rozmnožování a délka života

Vědci dosud podrobně nezkoumali reprodukční chování a vývoj kostlínů. Z toho mála, co víme, můžeme říci, že období rozmnožování probíhá mezi květnem a červencem. Přinejmenším v Texasu se samice nerozmnožuje každý rok. Místo toho má tendenci se rozmnožovat, když se voda vylije z břehů a vytvoří záplavové oblasti. To jí umožňuje naklást tisíce tmavě zelených nebo červených vajíček na kameny a vegetaci v blízkosti břehů. Přestože se jim dostává jen minimální rodičovské péče, mají nenarozené mloci velmi užitečný obranný mechanismus: jejich vajíčka jsou jedovatá.

Přibližně po šesti až osmi dnech se z vajíček líhnou mláďata, která měří jen malý zlomek své dospělé velikosti. Svým dlouhým, šlachovitým tělem se téměř podobají klackům. Výrůstek na čenichu jim umožňuje zůstat přichycená ke skalám a vegetaci, kde pokračují v rychlém růstu vstřebáváním zbytků žloutkového váčku. Po vyčerpání žloutku musí být připraveni postarat se sami o sebe.

V prvním roce nebo dvou letech života tyto ryby rychle rostou, avšak pohlavní dospělosti dosahují kostlíni až po přibližně 10 letech. Někteří se ve volné přírodě dožívají více než 50 let. Zdá se, že samice žijí v průměru déle než samci.

Zdroj: a-z-animals.com, Instagram