Kotě, pojď na plac, aneb jak se trénují kočičí filmové hvězdy

Přidat na Seznam.cz

Všichni jistě známe různé filmy s malými kočičími šelmami. Od filmů Myšáka Stuarta Little přes Řbitov zvířátek až po Fotr je lot. Kočka může být hvězdou filmu. Jak ale přimět taková vrtkavá a nezávislá stvoření, aby se před kamerou chovala slušně? To popsal píše deník The Guardian.

Kočky už desítky let bez námahy kradou scény svým lidským kolegům. Kdo by mohl zapomenout na rozkošnou marmeládovou kočičku Audrey Hepburnové ve filmu Snídaně u Tiffanyho? Nebo na Jinx, himálajskou kočku, která splachuje záchod, ve filmu Fotr je lotr? Za každou slavnou filmovou kočkou stojí oddaný trenér, který ji trpělivě učí poslouchat povely, stará se o to, aby byla na place spokojená, a pečlivě ji ošetřuje, aby si zachovala svůj huňatý vzhled.

Kočky jsou samozřejmě notoricky známé svou nezávislostí. To však neznamená, že je nelze vycvičit podobně jako psy, aby se na plátně chovaly slušně a dělaly triky. Cvičitelka zvířat Charlotte Wildeová říká, že používá pozitivní posilování s množstvím pochutin, které má po ruce jako odměnu. „Učíme naše kočky chodit na značky,“ říká. „Přijdou a vědí, kde se mají zastavit. Trénujeme je tak, aby přiběhly na zvuk bzučáku. Máme i takové, které se umí převalit. Pár jich umí aportovat. Lehnou si, otřou se lidem o nohy, jdou vedle někoho. Ukazujeme jim, co mají dělat. Pak se snažíme, aby se to stalo při záběru.“

Mark Harden, trenér zvířat z Los Angeles, měl na starosti pět sněhově bílých koček peršanek, které hrály Sněhurku ve filmu Myšák Stuart Little, a při natáčení filmu Catwoman se staral o 40 koček včetně několika vzácných egyptských mau. Jednu z nich, mau jménem Cairo vycvičil, aby zvedla do zubů mobilní telefon a utekl s ním.

Očekávání kočičích herců bývají mnohem nižší než u psů, říká Harden. I přesto však mohou trenéři zvířat naučit kočky takové triky, které by snadno zastínily kolii Lassie. Kanadská trenérka zvířat Melissa Millettová má neotřelý způsob zvykání koček na prostředí filmu: doma pořádá fingovaná filmová natáčení. Má talentovanou bengálku jménem Sashimi, která umí jezdit na koloběžce. Wildeová naučila jednoho ze svých kocourů, Leicestera, předstírat, že hraje na harmoniku.

Ale ne všechny kočky jsou na povel roztomilé a přítulné. Náhodné pokousání je rizikem povolání. Pak jsou tu kočičí chlupy, které se dostanou všude. „Do práce se rozhodně nenosí nejlepší oblečení!“ říká Wildeová. „Musíte vstávat extra brzy, protože musíte připravit zvířata. Chodíte spát později, protože je musíte uložit do postele. Jsou na prvním místě, ať se děje, co se děje. Řekl bych, že je to spíš způsob života než práce. Je to neuvěřitelně obohacující. Dávají vám toho tolik.“ dodává.

Zdroj: theguardian.com