Křížit lidi a zvířata nemusí být nutně nesmysl. Podle všeho je to možné

Přidat na Seznam.cz

Ve filmech nebo v knihách jsou občas nestvůry, které vznikly křížením lidí a zvířat. Takové bytosti můžeme vidět i v mytologii. Je to ale vůbec možné? Podle všeho ano!

Lidské a zvířecí DNA

Podle vědců je možné křížit lidské DNA s tím zvířecím, a v základě je to vlastně jednoduché. Tzn. že je možné kombinovat DNA tvorů bez ohledu na to, zda se jedná o myš, psa nebo člověka. Ovšem problém je, že pár vzorků jednoho tvora nedokáže ovlivnit schopnosti jiného.

Příkladem může být například pes, který má vynikající čich. Pokud bychom vzali čichové receptory a vložili je do člověka, vynikající čich by se neprojevil, a to z jednoho prostého důvodu – za čich nezodpovídá pouze jeden gen.

Vylepšení

Vědci jsou ale přesvědčeni, že pokud bychom vzali buňky dvou různých organismů a přemístili je do jiného hostitele, je možné vytvořit unikátní, vylepšený druh. To se dá provést dvěma způsoby.

Jedním z nich je vložení orgánů jednoho živočicha do těla druhého. Zde je ale vysoké riziko odmítnutí orgánů.

Druhou možností je vytvořit hybrida už v embryonální úrovni, tedy přemístit buňky jednoho tvora do embrya druhého a nechat je vyrůst v hybrida.

Úspěch

Tímto způsobem vědci křížili myši a potkany. A výsledek byl neuvěřitelný. Napůl myši a napůl potkani se dožili stáří, navíc, ačkoliv potkani žlučník nemají, u těchto hybridů se z buněk myší a potkanů vyvinul „chimérický“ žlučník. Tím ale vědci neskončili.

Lidský hybrid

Vědci se rozhodli spojit lidské buňky s prasečími, a jelikož jsou nám prasata v mnohém podobná, vyšlo to. Vědci tak vložili lidské buňky do prasečích embryí, ta poté přemístili do dospělých prasat, která embrya nosila 3-4 týdny. Poté byla embrya vyjmuta, a ukázalo se, že přežilo až 186 hybridních embryí, přičemž každé z nich mohlo mít až 100 000 lidských buněk.

Proti přírodě

Celý nápad s tím, že lidé tvoří podobné hybridy, má své odpůrce i zastánce. Někteří v tomto ohledu vidí neuvěřitelný krok do budoucnosti, který by mohl přispět i lékařství (například pro transplantace orgánů od hybridních zvířat). Ovšem jiní jsou přesvědčeni o tom, že celý nápad je proti přírodě. Ničíme tak přirozenost, rovnováhu i jedinečnost každého tvora.

Co si o tom myslíte vy?

zdroj: thenakedscientist, nationalgeographics, bbc