Souboj australských predátorů: Žralok neměl proti krokodýlovi šanci

Přidat na Seznam.cz

Jestli vás někdy zajímalo, jak by vypadal souboj žraloka s krokodýlem, pak jste tu správně. Až na to, že poměr sil byl v tomto případě velmi nevyrovnaný. Žralok býčí, který se stal obětí obřího mořského krokodýla, byl vlastně ještě mládě.

Je vůbec možné, aby se žralok a krokodýl potkali a mohli jeden na druhého zaútočit? Ano, je. Soupeři v dnešním videu jsou krokodýl mořský a žralok býčí. Oba predátoři se hojně vyskytují u pobřeží nebo v řekách severní Austrálie.

Krokodýl mořský žije v říčních deltách, v magrovníkových pobřežních bažinách nebo v teplých vodách Tichého a Indického oceánu mezi Indií a Austrálií. Žralok býčí obývá teplé mělčiny při pobřeží, po určitou dobu ale dokáže žít i ve sladkovodních řekách celkem hluboko ve vnitrozemí.

Krokodýl vs žralok

Krokodýl mořský drží nejvyšší příčku hned ve dvou kategoriích, je největším žijícím druhem krokodýla a zároveň největším a nejmohutnějším plazem současnosti. Může měřit přes 6 metrů a vážit víc než 1 tunu. Už jen jeho tělesná konstituce budí respekt, co teprve tlama plná špičatých zubů, která dokáže vyvinout smrtelný stisk až 16 500 newtonů.

Kořist na břehu loví bleskurychlým útokem z vody, kdy se zakousne do krku oběti a utopí ji pod hladinou. Na kořist plovoucí na vodě útočí zespoda, to jí naopak jde po měkkém břichu. Protože krokodýl nemůže žvýkat, otáčí úlovkem v tlamě, kouše a odtrhává kusy masa.

Takhle neslavně v krokodýlí tlamě tentokrát skončil i žralok býčí, nazývaný též žralok bělavý. To je velký druh žraloka, který může dorůstat až 3,5 metru a vážit až 300 kg. Neblaze proslul svým agresivním, nepředvídatelným chováním a je považován za jednoho z nejnebezpečnějších druhů žraloků. Je velmi teritoriální, takže neváhá zaútočit na každého, člověka nevyjímaje, kdo vstoupí na jeho území. Jeho útoky na pobřeží New Jersey z roku 1916 se staly inspirací pro vznik filmu Čelisti.

Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby se do sebe pustili dva dospělí protivníci. Každopádně když se dospělému krokodýlovi naskytla příležitost pochutnat si na snadné kořisti v podobě mladého žraloka, nezaváhal.

Čelisti jak je neznáte

Seběhlo se to takhle. Jeden rybář chytal ryby v řece Proserpine na severu Austrálie, když se do starého vlasce u břehu zamotal žralok. Ze svého úlovku byl tak nadšený, že zprvu ani nerozumněl, co na něj volají kolemjdoucí. Chvíli trvalo, než pochopil, že se jej snaží varovat před blížícím se krokodýlem.

Z bezpečné vzdálenosti pak sledoval, jak k polapenému žralokovi připlouvá místní legenda, čtyřmetrový krokodýl jménem Boofhead. Bylo jasné, že nastal čas krmení. Žralok zmítající se na břehu byl teprve metrové mládě a proti obřímu krokodýlovi neměl šanci.

Krokodýl otevře tlamu a popadne žraloka do zubů. Je slyšet cvakání zubů a šplouchání vody, jak si svou kořist v tlamě otáčí, aby ji mohl sníst hlavou napřed. Žralok ještě mrská ocasem, to už ale nenávratně mizí v krokodýlových útrobách.

Zdroj: A-Z Animals, Smithsonian Mag