Ksukol vypadá jako věčně vyděšený primát. S vypouklýma očima, obříma ušima a dlouhými prsty vypadá opravdu zvláštně

Přidat na Seznam.cz

Ksukol ocasatý žije pouze na ostrově Madagaskar. Tato vzácná zvířata možná na první pohled nevypadají jako primáti, ale jsou příbuzná šimpanzům, lidoopům a dokonce i lidem. Jejich zvláštní vzhled z nich dělá nejbizarnější zvířata světa.

Téměř vyhynulý druh, který opět ožil

Ksukol ocasatý byl na původním Madagaskaru loven tak často, že téměř došlo k jeho vyhynutí, uvádí web Alarabiya. Naštěstí se ale našly organizace, které tento druh zachránily. Je to největší noční primát na světě a patří také mezi nejunikátnější zvířecí druhy vůbec.

Ve skutečnosti má ksukol tak zvláštní vzhled, že se při prvním objevení považoval za velký druh veverky. Řezáky mu neustále rostou, podobně jako u hlodavců, a dokonce i tvar hlavy připomíná hlodavce. Jejich tělo a dlouhý ocas jsou pokryty hrubou, střapatou černou srstí s vrstvou bílých chlupů, které jim ve tmě pomáhají splynout s okolním lesem. Jejich velké kulaté uši jsou neuvěřitelně citlivé, a dlouhé a kostnaté prsty s ostrými špičatými drápy na koncích jim pomáhají při pohybu na větvích, uvádí web AZ Animals.

Ksukol nosí neštěstí

Snad kvůli zvláštnímu vzhledu se k tomuto zvířeti váže pověra. Mnoho lidí původem z Madagaskaru považuje ksukola za znamení neštěstí. Z tohoto důvodu byli často zabíjeni. Takový lov, spojený s ničením přirozeného prostředí, byl důvodem ke zmiňovanému poklesu jejich populace, píše web National Geographic. Dnes jsou chráněni zákonem.

zdroj: National Geographic, AZ Animals, Alarabiya