Které potraviny mohou být pro psa nebezpečné? Tohle svému mazlíčkovi rozhodně nedávejte!

Přidat na Seznam.cz

Situace, která se opakuje snad tisíckrát denně. Přinesete si jídlo. A ještě než se stihnete posadit, váš čtyřnohý kamarád už sedí před vámi, upírá na vás prosebný pohled a čeká, o co se s ním rozdělíte. Kdo by těm očím odolal? A tak se často stane, že pejsek dostane taky. Však mu malý kousek neublíží. Nebo ano? Mějte se na pozoru a následující potraviny psům nikdy nedávejte!

Xylitol

Sladidlo, které je obsažené ve spoustě potravin, jako jsou třeba cukrovinky, žvýkačky, pečivo, dietní jídla, nápoje a třeba i zubní pasta. I malá dávka xylitolu může způsobit u psa pokles cukru v krvi nebo selhání jater. Mezi časné příznaky zdravotních problémů po požití xylitolu patří zvracení, apatie, zvýšená spavost a problémy s koordinací. k selhání jater může dojít během několika dní.

Alkohol

Alkohol má na psí játra a mozek stejný vliv jako na lidi. K tomu, abyste psovi ublížili, však stačí mnohem méně než člověku. Asi málokoho by napadlo dít psovi pít alkohol, ale stačí chvilka nepozornosti a je ti problém. Už jen trocha piva, vína nebo potravin s obsahem alkoholu stačí. Může způsobit zvracení, průjem, problémy s koordinací, problémy s dýcháním, koma, dokonce i smrt. A čím menší je váš pes, tím horší to může být.

Čokoláda

Naštěstí už většina lidí ví, že čokoláda psům škodí. Lépe řečeno, to, co v čokoládě škodí je theobromin. Je ve všech druzích čokolády, včetně bílé čokolády, která často ani za čokoládu považovaná není. Nejnebezpečnější jsou hořká čokoláda a čokoláda na vaření. Čokoláda může psovi způsobit zvracení a průjem. Může také způsobit srdeční problémy, třes, záchvaty a smrt.

Cibule a česnek

Cibule a česnek jsou zdravé, mají mnoho vitamínů a o česneku se říká, že skvěle působí na imunitu. Ale jen u lidí! Pro psy jsou cibule i česnek nezdravé a dokonce nebezpečné. Mohou ničit červené krvinky a způsobit anémii. Jednorázové snězení většího množství může způsobit otravu. Po požití cibule či česneku psem si všímejte příznaků, jako je slabost, zvracení a problémy s dýcháním.

Pozor na spíž

Pozor na spíž, špajz nebo prostě skříň s potravinami a kořením. Měla by být zabezpečena tak, aby se tam pes za žádných okolností nedostal a sám nesnědl všechno, co se mu bude zdát jen trochu přitažlivé. Velké množství prášku do pečiva nebo jedlé sody je vysoce toxické. Stejně tak velké množství muškátového oříšku a dalšího koření.

Ideální by samozřejmě bylo psovi nedávat nic od stolu. Kdo by ale vydržel ten pohled, který na vás pejsek upírá, kdy si pochutnáváte? Proto je dobré mít vždy po ruce pamlsky a potraviny, které jsou pro psa vhodné. Když už nevydržíte pátravý psí pohled, váš mazlíček si může pochutnat na něčem, co mu rozhodně neublíží.

Zdroj: pets.webmd, loveyourdog, redakce