Kuře se může vylíhnout, i když je skořápka vejce narušená, ukazuje experiment

Přidat na Seznam.cz

Kuřata se nemusejí líhnout pouze z vajec, což se snažili prokázat i studenti z Japonska. Navíc se zdravé kuře může vylíhnout i v případě, že vejce je od samotného počátku otevřené. Jak je to možné? Podívejte se na experiment, který jedinečnost skořápky vyvrátil.

I z rozbitého vajíčka se vylíhne zdravé ptáče

Tento experiment vznikl před několika lety v Číně, kdy se muž rozhodl embryo kuřete přenést do kachního vejce. K tomu samozřejmě bylo nutné původní skořápku narušit, což ale zjevně nebránilo tomu, aby se embryo i přesto vyvinulo. Muž pak denně podával embryu výživné a protiinfekční léky, jak můžete vidět ve videu, a to až do doby, kdy se ze skořápky vylíhlo kuře. To dokazuje, že i přes narušenou skořápku se může vyvinout zdravý pták.

Žádné vajíčko není nutné

Výše zmiňovaný muž se pravděpodobně inspiroval experimentem z Japonska, kdy se studenti rozhodli rozklepnout oplodněné vejce, a následně vyzkoušet, zda se i bez ochrany skořápky vyvine v kuře. Podle webu NDTV je skořápka nejen ochrana, ale také polopropustný „filtr“, takže voda se může ztrácet a plyny se mohou vypařovat. To ale dokáže i obyčejná potravinářská folie, jak ukázal tento experiment. I bez vejce se totiž embryo vyvinulo, jak můžete vidět ve videu, které celý průběh dokumentovalo.

Přínos vědě

Bez skořápky mohou vědci bezprostředněji pozorovat vývoj embrya. Lze jej tedy umístit pod mikroskop nebo pořídit časosběrnou fotografii a pozorovat vývojový proces, píše CNBC. Není to sice snadné, a celý experiment může selhat na jediné chybě, ovšem fakt, že se kuře vyvine i v takových podmínkách znamená, že je v některých případech možné nahradit přirozené přírodní podmínky. To může znamenat pokrok i v oblasti regenerativní medicíny.

zdroj: NDTV , CNBC, experiment,