Lamy: Jak je to s jejich pověstným pliváním?

Přidat na Seznam.cz

Lamy pocházejí z Jižní Ameriky. Nežijí ve volné přírodě, ale jsou to domácí zvířata, která obyvatelé And používají k nošení těžkých nákladů už tisíce let. Někteří si o lamách myslí, že jsou poněkud nevychované, protože občas plivou. Proč to dělají? Co zajímavého o nich ještě nevíte?

Neuvěřitelně silná tažná zvířata, ale i hlídači na farmách

V drsném terénu And jsou lamy schopné nosit těžké náklady (50-75 kg) na vzdálenost až 30 kilometrů každý den. Není neobvyklé vidět jich ve stádu celé stovky, které přepravují zboží po horách. Lamy se živí trávou a rostlinami. Stejně jako jejich příbuzný velbloud dokážou přežít i s malým množstvím vody. To z nich dělá ideální pracovní zvířata, píše server Wonderopolis.

Poskytují však mnohem víc než jen svaly. Lamy produkují vlnu, ze které lidé tkají oblečení, koberce a dokonce i provazy. Když lamy uhynou, někteří lidé jedí jejich maso jako potravu a z jejich kůží vyrábějí kůže. Lamy mohou být také využívány jako hlídací zvířata k ochraně ovcí a koz před kojoty a jinými predátory.

Jsou opravdu tak nevychované?

Lamy mohou být vhodnými zvířaty pro děti, které je mohou cvičit a starat se o ně, protože jen málokdy koušou nebo kopou. Ale jak je to s pliváním? Ukázalo se, že lamy na lidi obvykle neplivou. Čas od času na sebe plivou navzájem. Je to jejich způsob, jak vyjádřit podráždění, svou nadřazenost nebo nespokojenost s jinými lamami. Když už to dělají, dokáží plivnout skutečně daleko s velkou přesností!

Lamy, které plivou na lidi, byly pravděpodobně vychovány právě jimi a nestrávily mnoho času v blízkosti jiných lam. Když se to stane, chovají se k lidem stejně jako k ostatním lamám. Pokud ji ale dobře vycvičíte a dopřejete jí čas s ostatními lamami, obvykle na lidi plivat nebude, pokud s ní není špatně zacházeno. Ve skutečnosti jsou to velmi přátelská a respektující zvířata.

Zdroj: woderopolis.org, youtube.com