Lasice: Odhalte její zabijáckou taktiku a mystickou minulost
Lasice je dokonalý lovec, který si troufne i na zajíce. Také o ní kolovaly podivné pověry. Pojďme se podívat na zvíře, o kterém si lidé ve středověku mysleli, že rodí ušima.
Lasic je několik druhů, ale mezi nejznámější patří lasice kolčava a lasice hranostaj. Spojuje je vzhled, způsob života a pověry.
Lasice
Lasice jsou drobné a mrštné navzdory svým krátkým nohám. Ve volné přírodě často skáčou až do vzdálenosti půl metru a panáčkují; pečlivě sledují okolí. Najdeme je v horských oblastech, bažinách i méně hustých lesích.
Nejčastěji loví menší hlodavce, ale troufnou si i na králíka. Svou oběť nejprve uštvou a pak jí překoušou zadní část krku, včetně páteře. Přesně tak, jak je vidět na videu.
Hranostaj je pohroma na Novém Zélandu, kam byl dovezen v 19. století. Původní záměr byl snížit populaci králíků v krajině. Ta se sice snížila, ale prudce se zvýšila populace lasic hranostaje, a tím se stali velkým predátorem pro původní ptactvo.
V minulosti byly lasice loveny pro kvalitní kožešinu. Obzvláště ceněná je z lasice hranostaje, která je v zimním období celá bílá a špičku ocásku má černou. V panovnických dobách byla určena na šití královského pláště; nazýván je hermelín a byl používán při korunovacích. V dnešní době se lasice chovají v kožešinových farmách.
Pověry o lasicích
Ve středověku se věřilo v magickou sílu lasičky, která byla tak silná, že dokázala zneškodnit i tvora jako je bazilišek. Tento motiv najdete i v několika fantasy filmech nebo knihách. Taktéž věřili, že lasice mláďata rodí ušima. A pozor, pravých uchem se na svět dral sameček, levým zase samička. Lidé byli tímto jevem tak fascinováni, že to často ztvárnili i na obrazech či freskách.
Lasice se ve světě těší úctě. Některé národy lasičky uctívají a považují za tvory oplývající magickou mocí. Někteří obyvatelé Sibiře nebo severoameričtí indiáni nosí jejich kůže jako amulety, které od nich mají odvrátit vše zlé.
V českých zemích je lasička za zvíře škodící v hospodářství. Ještě v 19. století se na vesnicích věřilo, že v jejich moci je ,,ofouknutí”, které mělo mít za následek onemocnění a úhyn zvířat na statku.
Zdroje: Wikipedia, Youtube