Lední medvěd vám dá lekci, jak se bezpečně pohybovat po ledě

Přidat na Seznam.cz

Lední medvěd je považován za nejtěžší dravé zvíře žijící na souši. Samec může vážit až 800 kg; nejvyšší hmotnosti dosahuje těsně před začátkem zimního spánku. Podívejte se na video a zjistěte, co se stane, když se takto těžké zvíře dostane na tenký led.

Zatímco našim rodičům a prarodičům radily Rychlé šípy, jak se pohybovat po novém tenkém ledě, my máme populární video s ledním medvědem v hlavní roli.

Místo toho, aby medvěd přešel přes led jako obvykle po čtyřech, lehne si na břicho a klouže na druhou stranu, přičemž si pomáhá silnými předními tlapami, kterými se odstrkuje.

Všiml si totiž, že led je příliš tenký, aby unesl jeho váhu. Aby se přes led bezpečně dostal, musí vleže rozložit svou hmotnost na větší plochu. Teprve když nebezpečný úsek překoná, opět vstane na všechny čtyři a pokračuje v cestě.

Je smutné, že takto chytrému zvířeti hrozí vyhynutí. Zatímco v minulosti byli lední medvědi ohroženi pytláctvím, dnes je jejich budoucnost nejistá kvůli oteplující se planetě, expandující těžbě nerostných surovin nebo i rozmachu turismu.

To všechno medvědy připravuje o životní prostor, kde by mohli lovit potravu a nerušeně vychovávat mláďata.

Zdroj: A-Z Animals