Leopon: Jak vypadá kříženec leoparda a lva

Přidat na Seznam.cz

Lidé kříží různá zvířata. Podobně, jako zkřížit lva a tygra, napadlo vědce vytvořit hybrida i lva a leoparda. Jak taková šelma vypadá a můžeme ji vidět i ve volné přírodě?

Leopon

Hybridní potomek samce leoparda a samice lva, lvice, je opravdu unikátní zvíře. Zatímco hlavou připomíná krále zvířat, zbytek jeho těla je spíše podobným leopardům. V podstatě se tedy jedná o lva s leopardí kresbou srsti.

Vytvoření hybrida

Samozřejmě takové zvíře se ve volné přírodě pravděpodobně nikdy nenarodí, takže pro vytvoření takového potomka bylo nutné využít zvířata žijící v zajetí. Vůbec první leopon byl odchován už v roce 1910, jednalo se o dvojčata, přičemž jedno z nich zemřelo už ve věku 2,5 měsíce.

Leopon přeřostl rodiče

Stejně jako levharti má i leopon rád vodu a skvěle šplhá. Jeho hříva může měřit i 20 centimetrů, především jsou ale tito „hybridi“ větší než leopardi.

Leopardi jsou samozřejmě o něco menší než lvi. Během pokusů o zplození dalších leoponů byl ale váhový rozdíl mezi samcem a samicí až neuvěřitelný. Roku 1982 se totiž narodilo mládě, jehož matka vážila pouze 38 kg, lví otec vážil 250 kg.

zdroj: britannica, messybeast, macroevolution, azanimals