Lvice poprvé vyzkoušela šantu kočičí

Přidat na Seznam.cz

Stejně jako na člověka, i na zvířata mohou mít některé rostliny opravdu zvláštní vliv. Zejména u koček je to šanta kočičí, kterou možná i máte doma. Co ale tato rostlina udělá mnohonásobně větší kočce? Podívejte se na lvici, která šantu kočičí vyzkouší poprvé.

Co je vlastně šanta kočičí

Šanta je jedním z přibližně 250 druhů v rodině mátových rostlin a má listově zelený vzhled. Nepetalakton, esenciální olej v ní obsažený, dokáže zcela změnit kočičí chování. Citlivost na tuto bylinu je dědičná – odhadem 50 % koček nemá žádnou reakci, píše web Humane Society. Podobně jako u mnoha jiných „drog“, i zde může být reakce na šantu odlišná. Zatímco některé kočky jsou po šantě unavené, jiné pak mohou být hyperaktivní.

Nejintenzivnější zážitek z šanty začíná nosem – jeden závan látky a vaše kočka se okamžitě zblázní. Vědci mají podezření, že bylina se zaměřuje na kočičí „šťastné“ receptory v mozku. Když se však sní, má tendenci mít opačný účinek a vaše kočka bude unavená.

Šanta kočičí u velkých kočkovitých šelem

Jak uvádí web Cheezburger, není to poprvé, co chovatrlé vyzkoušeli vliv šanty kočičí u větších koček. A ve většině případů je reakce stejná, jako u našich malých mazlíčků. Jak můžete sami vidět ve videu, obrovská lvice nejdřívv šantu očichá, a záhy je z ní přerostlá kočička, která se chce mazlit. Sice se pravděpodobně nejedná o divokou šelmu, i přesto je ale její reakce zajímavá.

zdroj: Instagram, Cheezburger, Humane Society