Mají kočky rády hudbu? Poznejte to z playlistů

Přidat na Seznam.cz

Jako milovníci koček bychom zkusili cokoli, co by pomohlo naše chlupáče uklidnit, od plánování dalších extra aktivit pro sblížení přes to, že je necháme spát na naší hlavě, až po to, že jim necháme puštěný playlist, když jsme pryč. Ale mají kočky rády hudbu?

Jakou hudbu mají kočky rády?

Ačkoli nemáme možnost určit, zda se kočkám hudba skutečně ‘líbí’, studie prokázaly, že některé druhy hudby snižují u koček stres (klasická hudba), zatímco některé druhy ho zvyšují (heavy metal), píše DailyPaws.

Někteří muzikologové tento koncept zkoumají ještě více. Například skladatel David Teie vytvořil Hudbu pro kočky, sérii “specifických kočičích výběrů”, které obsahují základ klasické hudby s přidanou vrstvou příjemných, kočkám známých zvuků, jako je mručení a sání, které podporují relaxaci. Další skladby obsahují ptačí cvrlikání, šumění a euforické tóny, které mohou pomoci dodat energii i těm nejodlehlejším kočkám.

Lidskému uchu by takový soundtrack nemusel připadat tak rafinovaný, ale kočky zřejmě poznají rozdíl. Teie, violoncellista Národního symfonického orchestru, spolupracoval s vědci z Wisconsinské univerzity v americkém Madisonu, aby před vývojem hudby pro kočky zvážil, jak se kočičí sluch liší od našeho.

V roce 2015 výsledky nezávislé studie s touto univerzitou ukázaly, že “kočky vykazují významnou preferenci a zájem o druhově vhodnou hudbu”. V roce 2019 dospěla další studie provedená Fakultou veterinární medicíny Louisianské státní univerzity k závěru, že “hudba specifická pro kočky může být pro kočky přínosná tím, že snižuje úroveň stresu a zvyšuje kvalitu péče ve veterinárních klinických zařízeních”.

Jak může hudba pomoci vaší kočce

Kočky v útulcích jsou často oslovovány pouze kvůli čištění klecí a podávání léků, což v nich vyvolává nedůvěru a strach z lidí. Když slyší speciální hudbu, vědí, že je čekají jen dobré věci, což jim pomáhá důvěřovat.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda má vaše kočka ráda hudbu a jak na ni reaguje, je pustit jí klasické skladby jako signál, aby se naladila na nadcházející činnost. Pusťte například jasné a svižné číslo klasické hudby, když je čas na hraní nebo během pozorování ptáků z okna. Později, před večerním ukládáním k spánku, zapněte pomalé, jemné klasické skladby. A pak si můžete vytvořit speciální playlisty pro vaši kočku.

Chcete-li se však skutečně naladit na preference a zvědavou povahu své kočičky, vyzkoušejte také výběry pro jednotlivé druhy zvířat. Kromě Hudby pro kočky spolupracoval Teue také se streamovací hudební službou Spotify na vytvoření playlistu pro domácí mazlíčky, který obsahuje některé z jeho zásad a jmenuje se Mellow Meowsic. Také další organizace Relax My Cat navrhuje různé playlisty hudby pro kočky. Některé jsou určeny pro kočkovité šelmy s úzkostnými stavy, jiné pro nová koťata nebo pro zajištění klidnější atmosféry během bouřky.

Kdo ví? Kočičí hudba se možná stane další důležitou komunikační cestou, kterou můžete sdílet se svou milou a citlivou kočičkou.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube, news.wisc.edu, sciencedirect.com