Maminky v menopauze: Záhada zvířat. Albatrosí máma porodila už 35 mláďat

Přidat na Seznam.cz

Blíží se Den matek a blog Citizens of the Sea vzdává hold matkám, které žijí v oceánech. Zvláště pak šedesátiletému albatrosu jménem Moudrost. Ta drží rekordy v kategorii nejstaršího ptáka i nejstarší novopečené matky. Mateřství jí není cizí, odhaduje se, že už porodila 30-35 mláďat.

Mohou zvířata rodit i na konci života?

Proč může Moudrost rodit i na sklonku života, zatímco ženy přestávají rodit zhruba v polovině svého života, se ptá web Ocean. A Moudrost není zdaleka sama. Například velryby se mohou rozmnožovat až do svých 90 let!
Samice kulohlavce Sieboldůvse se dožívají 54 let, ale přestávají se rozmnožovat ve věku 36 let. Samice kosatek dravých se přestávají rozmnožovat zhruba po 48 letech a mohou se pak dožít vysokého věku 90 let. Zní vám to povědomě? Co přiměje lidí, kulohlavce a kosatky k tomu, aby přestaly rodit v polovině života?

Reprodukční konflikt

A konečně je tu hypotéza reprodukčního konfliktu. Tato teorie pomáhá vysvětlit, proč má žena tendenci procházet menopauzou právě v době, kdy jsou její děti připraveny k reprodukci. Co tedy mají lidé, kosatky a plejtváci společného, pokud jde o reprodukci? Dlouhodobě se staráme o svá mláďata. Žijeme ve smečkách. A lovíme ve skupinách. Ale to dělá i spousta dalších společenských savců. Typičtější je, že mladší samice pomáhají starším samicím.

Koho by napadlo, že nám mořští savci mohou pomoci pochopit lidskou menopauzu? Otázkou samozřejmě zůstává, zda pomáhá život strávený v chladu oceánu velrybám v menopauze vyrovnat se s návaly horka?

To je ale jedno z mnoha tajemství oceánu, která se možná nikdy nedozvíme.

Zdroj: ocean.si.edu