Máte na zahradě ježka? Dopřejte mu bezpečný úkryt, kde může odpočívat
Pokud slyšíte funění a šustění z trávy za letních večerů, máte na zahradě ježka. Tento bodlinatý sympaťák není jen roztomilý, ale je to hlavně neúnavný lovec slimáků, housenek a další havěti, kterou na záhoncích vidíme neradi. Funguje jako takový přirozený strážce zahrady.
Bohužel, ježků v naší krajině dramaticky ubývá. Měníme totiž jejich svět k nepoznání. Zahrady připomínající golfová hřiště, s dokonale střiženým trávníkem a bez jediného spadlého listu, jsou pro ně doslova pouští. Nemají se kde schovat, co jíst, ani kudy putovat. A právě s tím jim můžeme snadno pomoci.
Vytvořte ježčí dálnici
Ježek za jednu noc nachodí i několik kilometrů, když hledá potravu nebo partnera. Nepropustné ploty a zídky mu v tom ale brání. Přitom stačí tak málo – vytvořit v plotě malý průchod, zhruba 13×13 cm velký. U drátěného plotu stačí vystřihnout otvor, u dřevěného vynechat kus plaňky. Tím propojíte svou zahradu s okolím a vytvoříte takzvanou „ježčí dálnici“. Vaše zahrada se stane součástí většího a bezpečnějšího světa pro celou místní ježčí populaci.
Krása v „nepořádku“
Zapomeňte na sterilní úklid. Nechte v nějakém klidném koutě zahrady hromadu listí, větví nebo starého dřeva. Pro vás je to možná nepořádek, pro ježka je to pětihvězdičkový hotel – ideální úkryt přes den, místo pro hnízdo s mláďaty, a hlavně bezpečné zimoviště. Navíc se v takové hromadě skvěle daří hmyzu, což je pro ježka prostřený stůl. Sázejte husté keře, které poskytnou přirozený kryt, a nechte trávu v některých místech trochu povyrůst.

Pozor na pasti moderní zahrady
Naše zahrady skrývají pro ježky mnoho nebezpečí. Projděte si tu svou a zkuste se na ni podívat jejich očima:
- Voda: Jezírka a bazény s kolmými břehy jsou smrtící pastí. Ježek sice umí plavat, ale nedostane se ven. Řešením je prkno nebo hromada kamenů, které poslouží jako úniková rampa. Bazén na noc vždy zakrývejte.
- Jámy a sítě: Různé výkopy, šachty nebo anglické dvorky pečlivě zakryjte. Velkým nebezpečím jsou také sítě na záhonech či fotbalových brankách, do kterých se ježek snadno zamotá a pomalu umírá. Po použití je vždy smotejte a ukliďte.
- Zahradní technika: Tohle je naprostý zabiják. Přirozenou obranou ježka je stočit se do klubíčka a čekat. Proti sekačce nebo křovinořezu nemá šanci. Než začnete sekat vysokou trávu, vždy dané místo pečlivě projděte. Robotické sekačky nikdy, ale opravdu nikdy, nepouštějte v noci, za soumraku nebo za svítání. To je doba, kdy jsou ježci nejaktivnější.
- Chemie: Granule na slimáky jsou pro ježky prudce jedovaté. Stejně tak další pesticidy, které je připravují o přirozenou potravu. Zkuste raději sbírat slimáky ručně nebo použijte bezpečnější alternativy.
Co nabídnout k snědku?
Přikrmování ježků není nutné celý rok, ale pomůže jim hlavně na podzim, aby nabrali váhu na zimu, a na jaře po probuzení. Nejdůležitější je miska s čerstvou vodou, která může v horkých dnech zachránit život.

Čím krmit:
- Kvalitní kočičí granule (ideálně pro koťata) nebo masové kočičí konzervy (paštiky).
- Jako pamlsek můžete dát kousek vařeného nesoleného masa.
Čemu se obloukem vyhnout:
- MLÉKO! To je největší a nejnebezpečnější mýtus. Dospělí ježci nesnáší laktózu a mléko jim způsobuje smrtelné průjmy.
- Pečivo, ovoce, zelenina, ořechy, syrové maso nebo jakékoliv lidské slané a kořeněné zbytky. Tím vším jim vážně ublížíte.
Kdy je potřeba zasáhnout?
Zdravého nočního ježka nechte být. Pomoc potřebuje, pokud ho vidíte potulovat se přes den, je zraněný, apatický, potácí se, nebo když ho najdete v zimě na sněhu. U mláďat nalezených na podzim platí pravidlo, že pokud mají v listopadu méně než 600 gramů, zimu pravděpodobně nepřežijí.
V takovém případě ježka opatrně (v rukavicích) vezměte, dejte ho do krabice s hadrem a přidejte lahev s teplou vodou zabalenou v ručníku (tzv. první pomoc „tři T“ – teplo, ticho, tekutiny). A to nejdůležitější – co nejdříve volejte nejbližší záchrannou stanici. Odborníci vám poradí, co dál. Kontaktní linka pro celou ČR je 774 155 155 (web Zvíře v nouzi).
Udělat ze své zahrady bezpečný přístav pro ježky není nic složitého. Každá hromada listí a každý průchod v plotě se počítá. A to večerní zašustění pak bude tou nejlepší odměnou.
Zdroje: zelenadomacnost, prozeny, casopisrozmaryna