Méně známý fakt. Domácí mazlíčci můžou mít alergickou reakci na lidi

Přidat na Seznam.cz

U mnoha lidí se mohou po kontaktu se zvířaty projevit alergické reakce, častými příznaky jsou svědění očí a kýchání. Funguje to i opačně? Mohou být psi a kočky alergičtí i na nás? Je to méně známý fakt.

Naši chlupatí přátelé mohou mít alergické reakce na lidi. U psů a koček se setkáváme se třemi hlavními kategoriemi alergií: blešími, potravinovými a environmentálními. Alergie na člověka by spadala do kategorie alergií na životní prostředí, uvádí portál Live Science.

Jak se projevuje alergie na člověka

Můžete si oddychnout, protože projevy jsou obvykle mírné. Mnohem závažnější reakci vyvolává alergie na potraviny nebo včelí bodnutí. Příznaky jsou podobné jako u lidí s alergií na domácí mazlíčky. Zvířata se mohou opakovaně škrábat, protože často dochází ke vzniku atopické dermatitidy neboli ekzému. Alergenem jsou v tom to případě lidské odumřelé kožní buňky a chlupy, které se obdobně jako srst přirozeně odlučují z těla a mohou se nacházet po celém domě či bytě.

Zajímavé je, že ze zhruba 20% psů, kteří mají příznaky alergie, je přibližně polovina alergická na člověka.

Jak se dá alergie léčit

Jedno z řešení je například preventivní podávání antihistaminik. Ta se často užívají na každodenní bázi ve formě tablet. Ale ne všechna zvířata na lék reagují. Antihistaminika bývají účinná jen asi ve 30% případů.

Další možností je podávání perorálních steroidů, jako je prednison. Může však mít na psy i kočky nežádoucí účinky jako jsou letargie, zhoršené dýchání a zvýšený hlad.

Třetí způsob zahrnuje injekční aplikaci kontrolovaného množství alergenů. Tato metoda je účinná u psů na 60% a u koček dokonce na 78%. Ale stejně jako u lidí se sice dá alergie léčit, ale nelze ji zcela vyléčit. Aby se potíže nevracely, je důležitá pravidelnost zvolené terapie.

zdroj: Live Science