Mezi zvířaty zabitými od počátku invaze jsou podle ukrajinské zoo i opice a velké kočky

Přidat na Seznam.cz

Rozvrácená ukrajinská zoologická zahrada oznámila, že téměř 100 zvířat bylo „zavražděno“ ruskými silami, zatímco se pracovnici zoo snaží evakuovat zbývající zvířata do bezpečí, uvádí portál Metro.

Feldmanův ekopark v Charkově se ocitl pod těžkým ostřelováním, které si podle něj vyžádalo životy velkých koček, zubrů, koz a opic. V důsledku intenzivního ostřelování od začátku ruské invaze zahynuli také tři zaměstnanci zoo.

Nezisková útočiště odhalila počet obětí v době, kdy byly po přestávce způsobené ostřelováním dnes obnoveny „extrémně nebezpečné“ práce na evakuaci zbývajících zvířat do bezpečí.

Seznam téměř 100 zavražděných zvířat zahrnuje devět jelenů, z nichž dalších 20 uteklo do nedalekého lesa poté, co byly zasaženy jejich výběhy, dva orangutany a šimpanze, čtyři daňky, dva zubry, tři velšské kozy, velké množství velkých koček a primátů, kopytníků, vačnatců a nespočetné množství ptáků.

V atrakci s volným vstupem, která se podílela na sociálních projektech, jako je například terapie pro děti se speciálními potřebami, žilo před invazí asi 5 000 zvířat zahrnujících 300 druhů. Střelba vážně poškodila výběhy a válečné podmínky způsobily přeživším zvířatům těžké trauma. V neděli byl záchranářům již třetí den po sobě znemožněn vstup do oblasti kvůli přilétajícím střelám.

Navzdory ohrožení lidských životů patřili lvi, gepardi, jaguáři a panteři ke šťastlivcům, které záchranáři minulý týden bezpečně evakuovali. Celkem bylo dosud přemístěno asi 30 % zvířat, mezi nimiž jsou také africké želvy ostruhaté, alpaky, hlodavci kapybary, exotičtí ptáci, lidoopi, klokani, opice a tapíři.
Záchranné akce pokračovaly i dnes, kdy byli do bezpečí odvezeni jezevci, lišky a divoké kočky karakulové.

Feldmanův Eko park je pod neustálým ostřelováním a bombardováním ze strany ozbrojenců.
od začátku války. Během této doby byli bombami zabiti tři zaměstnanci parku. V přestávkách během bombardování se našim statečným dobrovolníkům a zaměstnancům daří zvířata krmit, evakuovat a léčit.

Záchranné operace pro zvířata jsou mimořádně nebezpečné. Hlavním problémem je evakuace velkých šelem, protože transport je komplikovaný i za normálních okolností. Během války to poškození silnic a neustálé riziko ostřelování ještě více ztěžují, zvláště když jsou zvířata již více než měsíc ve stresu z ostřelování a obecně z toho, že se jejich klidný a vyrovnaný život dramaticky změnil.

Se zintenzivněním ostřelování a bombardování se výrazně zvýšila hrozba zničení výběhů pro predátory. Dravci by představovali velké nebezpečí pro lidi, kdyby se dostali ven ze zoo a volně se pohybovali. Do bezpečí byli odvezeni také medvědi a opice. Některá zvířata by v nejhorším případě musela být dokonce uspána.

Není jasné, zda je park záměrně cílem útoku, nebo se ocitl na frontě, protože leží na hlavní invazní cestě ze severu směrem na Charkov.

Zdroj: metro.co.uk