Mohou kočky vidět duchy? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Je přirozené, že kočky se svým vynikajícím zrakem a sluchem vnímají více než my. Můžou ale vidět duchy?

Mýty nebo skutečnost?

Lidé se nezřídka zajímají o to, zda kočky vidí duchy. Je to jeden z mnoha mýtů a legend, které se v historii týkaly fascinujících kočkovitých šelem, píše web DailyPaws. Staří Egypťané kočky zrovna neuctívali, ale považovali je za plno božské energie, zejména energie Bastet, bohyně s kočičí hlavou. Podezřívaví námořníci po celém světě málokdy opouštěli přístav, aniž by se na palubě nepotloukalo několik polydaktylních kočiček, které zajišťovaly bezpečnou cestu.
A zatímco stará anglická pověst praví, že černé kočky darované jako svatební dar přinášejí štěstí, skotský a irský folklór se chvěje pověstmi o kočce Sìth, temné kočičce, která v krajině hledá duše, jež by ukradla.
A jak se může chovat vaše chlupatá kulička, kvůli které si myslíte, že kočky také vidí duchy? Někteří lidé přece svým hrdinným kočičkám připisují zásluhy za to, že je upozornily na rakovinu nebo nekonečným mňoukáním pomohly záchranářům najít jejich ztracené opatrovníky.

Jak se kočičí smysly liší od lidských

Jednou z možností, proč si myslíme, že kočky vidí duchy, jsou jejich vrozené schopnosti. Smysly koček jsou vyvinutější než smysly lidí a kočky jako dravci i kořistní zvířata potřebují bystré smysly, které jim pomáhají chytat kořist a vyhýbat se predátorům.

Jak jsou tedy jejich smyslové schopnosti posíleny?

Zrak

Ačkoli většina z nás považuje kočky za noční tvory, ve skutečnosti jsou to krepuskulární lovci, kteří jsou nejaktivnější za svítání a za soumraku. Pokud v noci mňoukají, svědčí to o něčem úplně jiném. Kočky vidí šestkrát lépe při slabém světle než lidé. Tato schopnost detailního vidění při slabém osvětlení jim umožňuje odhalit a pronásledovat kořist a také velmi přesně odhadnout vzdálenost a rychlost.
Jedním z důvodů, proč si lidé mohou myslet, že kočky vidí duchy, je jednoduše to, že si všímají změn ve světle, které my nevidíme. Kočky dokážou rozpoznat blikání, ke kterému dochází při zářivkovém světle, zatímco my lidé pravděpodobně žádnou změnu nezaznamenáme.

Opravdu kočky vidí duchy nebo přízraky?

Mnoho majitelů koček teoretizuje, že zvířata mají schopnost předvídat jemné vibrační předzvěsti takových věcí, jako jsou zemětřesení nebo výbuchy sopek. Geologická služba Spojených států však uvádí, že interpretace anomálního chování zvířat jsou do značné míry zatíženy lidskou interpretací. Protože nemůžeme se zvířaty přímo komunikovat, nemůžeme vědět, zda je pozorované anomální chování konkrétního zvířete způsobeno blížícím se zemětřesením nebo nějakým jiným vnějším faktorem.
Všichni víme, že kočky se chovají některými způsoby, které lidem nedávají smysl. Několik minut zírají do prostoru nebo ‚sledují‘ neviditelnou věc přes celou místnost. Kočka, která reaguje strachem nebo sleduje ‚ducha‘ pohybujícího se po místnosti, může ve skutečnosti sledovat zvuk, pach nebo pohled na brouky ve zdi.

Zdroj: dailypaws.com