Mohou se krokodýli a aligátoři pářit? Máme pro vás odpověď

Přidat na Seznam.cz

Pokud nejste odborníkem na plazy, může být velmi těžké rozeznat krokodýla od aligátora, zvláště když oba druhy nejenže vypadají velmi podobně, ale lze je také spatřit v téměř stejných biotopech.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Aligátoři i krokodýli patří do čeledi krokodýlovitých, která zahrnuje všechny druhy krokodýlů, aligátorů a kajmanů, píše web A-Z-Animals. Navzdory podobnostem mezi těmito dvěma největšími plazy na světě existuje mnoho rozdílů v jejich vzhledu, síle, síle skusu, životním prostředí a dalších. Protože však vypadají téměř stejně, nemůžeme se ubránit myšlence, zda se mohou krokodýli a aligátoři pářit? Všichni víme, že různé druhy jedné čeledi se někdy mohou pářit a vytvořit křížence, ale mohou to dělat krokodýli a aligátoři?

Mohou se krokodýli a aligátoři pářit?

Rychlá odpověď zní ne. Přestože mají podobný vzhled, jsou geneticky příliš odlišní, a přestože jsou příbuzní, dávno se rozdělili do různých rodů. Aligátoři a krokodýli patří do různých poddruhů (Alligatoroidea a Crocodyloidea). Jejich genetická odlišnost jim tedy znemožňuje mít potomky.
Je však možné, aby se krokodýli mezi sebou rozmnožovali, a v současné době k tomu dochází na Kubě díky křížení amerických a kubánských krokodýlů. Vědci jsou však znepokojeni, protože by to mohlo vést k vyhynutí jednoho druhu.

Proč se krokodýli nemohou pářit s aligátory?

Mezi krokodýly, aligátory a kajmany neexistuje dostatečná genetická rozmanitost, aby mohl mít některý z těchto tří druhů úspěšného potomka. Rozdílnost chromozomů brání mnoha zvířatům ve vzájemném křížení, přestože patří do stejné čeledi. Například kůň má 64 chromozomů, zatímco osel jich má 62.
Otázka páření souvisí kromě chromozomů také s genetickou výbavou zvířat, která nemohou mít potomky, pokud se jejich DNA neshoduje. V případě krokodýlů není mezi krokodýly, aligátory a kajmany dostatečná genetická rozmanitost na to, aby některý z nich mohl mít úspěšného potomka. Kromě toho by rozdíly v prostředí a stravě ztěžovaly přežití jakéhokoli hypotetického potomka.

Mohou se aligátoři a kajmani pářit?

Aligátoři a kajmani jsou také příbuzní, a proto nás zajímá, zda se tato dvě zvířata mohou pářit. Přestože jsou oba plazi, geneticky i fyzicky se značně liší. Kajman například nemá kostěnou přepážku mezi nozdrami. Ve srovnání s aligátory má také delší a špičatější zuby. V důsledku toho se oba druhy nemohou společně rozmnožovat.

Zdroj: a-z-animals.com