Mohou zvířata předpovědět zemětřesení?

Přidat na Seznam.cz

Turecko, které velmi poznamenalo zemětřesení, se opět otřáslo. Někteří uživatelé na sociálních sítích uvedli, že domácí a toulavá zvířata se chovala chvíli před zemětřesením podivně. Opravdu dokáží zvířata vycítit katastrofu dopředu?

Otázka, zda zvířata dokážou předpovídat zemětřesení, zajímá lidi už po staletí a příběhy o podivném chování různých tvorů, od krys až po ptáky, podporují myšlenku, že by mohla mít šestý smysl pro seismickou aktivitu. Existují teorie, které tvrdí, že abnormální chování zvířat může obvykle znamenat, že se blíží zemětřesení, a pomáhají tak lidem předvídat je s předstihem, uvádí alarabiya.net.

Například ve starověkém Řecku bylo zaznamenáno, že různá zvířata, včetně krys, lasic, hadů a stonožek, záhadně opustila své domovy několik dní před velkým zemětřesením s vlnou tsunami, které zasáhlo tuto oblast v roce 373 př. n. l. Podobně se v novější době objevily zprávy o rybách a ptácích, kteří před zemětřesením vykazovali neobvyklé chování, ale také o kočkách a psech.

Také krátce po zemětřesení v Turecku a Sýrii se na internetu rozšířila videa, na nichž zvířata, například psi a ptáci, vykazují zvláštní chování několik hodin předtím, než k přírodní katastrofě došlo.

Studie se slibnými výsledky

Washington post uvádí, že Martin Wikelski z německého Institutu Maxe Plancka pro chování zvířat zveřejnil v roce 2020 studii ohledně chování hospodářských zvířat před zemětřesením. V oblasti severní Itálie ohrožené zemětřesením vybavil šest krav, pět ovcí a dva psy senzory a po několik měsíců sledoval jejich aktivitu.

Výzkum odhalil, že zvířata vykazovala změnu chování 20 hodin předtím, než zemětřesení udeřilo. Konkrétně byla o 50 % aktivnější během 45 minut ve srovnání s jejich obvyklou aktivitou. Díky těmto údajům byli vědci schopni přesně předpovědět sedm z osmi silných zemětřesení.

Fenomén, kdy zvířata detekují zemětřesení dříve než lidé, vysvětluje geolog Joseph L. Kirschvink, který v roce 2000 publikoval studii, v níž uvádí, že některá zvířata jsou schopna vnímat primární vlnu P, která se šíří rychleji a dřív než sekundární vlna S, která je silnější. Vlny P jsou typem zemětřesné vlny, která se rychle šíří zemí a může procházet kapalinami, pevnými látkami i plyny, zatímco vlny S mohou procházet pouze pevnými látkami.

Vlna P je také první vlnou, která při zemětřesení dorazí do postižené oblasti nebo k seismografu. Vlny S jsou naproti tomu druhé vlny, které přicházejí po zemětřesení.

Přirozený instinkt?

To vyvolává otázku, zda mají zvířata genetickou predispozici předvídat zemětřesení, podobně jako se u nich projevuje chování včasného varování před jinými typy nebezpečí. Přirozeným instinktem všech živočichů je chránit se před predátory nebo uniknout před zraněním a je možné, že se z tohoto instinktu vyvinula reakce na zemětřesení.

Wikelského studie zdůraznila význam pozorování chování zvířat v souvislosti se seismickou aktivitou vyvolala otázky o evolučních mechanismech, které zvířatům umožňují vycítit zemětřesení dříve než člověk. K úplnému pochopení složitého vztahu mezi zvířaty a zemětřeseními je však zapotřebí dalšího výzkumu, uvádí alarabiya.net.

Zdroj: alarabiya.net, Washington post