Muž se snaží ulovit ohromného kraba. Takový macek by mohl člověku ucvaknout i prsty

Přidat na Seznam.cz

Zatímco u našich jezer, řek a rybníků víceméně žádné nebezpečí nehrozí, pláže u moře mohou představovat mnohé hrozby. V Austrálii můžete například potkat kraba tak velkého, že by vám jednoduše ucvakl prsty.

Muž se snaží ulovit kraba, mohl přijít o prsty

Dívejte se pod nohy, to by asi byla ta nejlepší rada pro muže ve videu. Stačilo totiž málo, aby ho tento ohromný krab cvakl svými klepety. Pro tak obrovské zvíře by pak nebyl problém doslova ucvaknout člověku prsty. Tento jedinec je navíc výrazně větší, než ostatní krabi jeho druhu.

Kde jinde než v Austrálii bychom tyto bahenní kraby hledali. Scylla serrata, jak se odborně nazývají, se vyskytuje od severozápadní Austrálie přes tropy až na jihu od Sydney, uvádí web Australian Museum. Samice mohou porodit i milion potomků, kteří mohou dorůst až do velikosti 3,5 kg a až 24 cm na šířku. Jedinec ve videu je ale asi rekordman.

Luxusní pochoutka

Protože jsou tito krabi známí svou robustní velikostí a obsahem hustého masa, byli v průběhu let velmi vyhledávaní. V důsledku nadměrného lovení omezily snahy vlády lov alespoň malých krabů a samic, uvádí web iNaturalist. V Austrálii je tento druh komerčně loven.

zdroj: redakce, autorský článek, iNaturalist, Australian Museum