Může se vaše kočka potýkat s onemocněním ledvin? A co v takovém případě dělat?

Přidat na Seznam.cz

Extrémní žízeň a časté močení mohou být příznaky toho, že vaše kočka trpí onemocněním ledvin. V tomto článku se dozvíte, proč je pravidelná veterinární péče klíčem k odhalení a zvládnutí tohoto onemocnění.

Jak předcházet selhání ledvin

Zjištění, že vaše kočka trpí onemocněním ledvin nebo selháním ledvin, může být děsivé. Ledviny jsou přece důležitým orgánem, píše DailyPaws. Než však začnete panikařit, je tu dobrá zpráva. Příznaky jsou často léčitelné, což znamená, že kočka s onemocněním ledvin může stále žít dlouhý a spokojený život.

Co je to onemocnění ledvin u koček?

K onemocnění ledvin dochází, když ledviny ztratí část své funkce. Hlavním úkolem ledvin je filtrovat odpadní látky a toxiny z krve do moči, ale také regulují hladinu minerálů a spouštějí tvorbu červených krvinek, které přenášejí kyslík do celého těla. Když ledviny nepracují dobře, v krvi se hromadí škodlivé látky. U koček s onemocněním ledvin se také může objevit anémie neboli nedostatek červených krvinek.

Typy onemocnění ledvin u koček

U koček existují dva typy onemocnění ledvin. Akutní onemocnění ledvin přichází náhle a jedná se o krátkodobé onemocnění, které je v některých případech vratné. Chronické onemocnění ledvin (CKD) je dlouhodobé onemocnění, které se časem zhoršuje. CKD se někdy nazývá nedostatečnost ledvin nebo renální insuficience.

Co způsobuje onemocnění ledvin u koček?

Onemocnění ledvin je způsobeno jejich poškozením a existuje řada způsobů, jak k tomuto poškození může dojít.

Mezi další možné příčiny poškození ledvin patří např:

 • Úraz
 • Ledvinové kameny
 • Některé léky
 • Cukrovka
 • Rakovina
 • Dědičné problémy

U koček s akutním onemocněním ledvin se nakonec může vyvinout chronické onemocnění ledvin. Když je část ledvin poškozena, zbytek orgánu musí pracovat intenzivněji, aby udržel krok s požadavky organismu. Tato zvýšená námaha nakonec ledviny vyčerpá a jejich funkce se dále snižuje. Proto se chronické onemocnění ledvin časem zhoršuje.

Příznaky onemocnění ledvin u koček

Příznaky akutního onemocnění ledvin se objevují náhle, často začínají nechutenstvím a letargií. Další příznaky závisí na příčině poškození ledvin a závažnosti poškození.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, navštivte svého veterináře:

 • Zvýšená žízeň
 • Časté močení
 • Letargie nebo nízká energie
 • Zvracení
 • Špatná chuť k jídlu
 • Úbytek hmotnosti
 • Matná a řídnoucí srst
 • Vředy v tlamě

Léčba onemocnění ledvin u koček

Některé případy akutního onemocnění ledvin lze léčit dříve, než dojde k trvalému poškození orgánů. To vyžaduje intravenózní léčbu tekutinami, aby se z krve vyplavily toxiny. Další léčba závisí na původní příčině poškození ledvin. Většina koček bude muset být hospitalizována za účelem sledování a léčby.

Speciální dieta

Jedním z nejdůležitějších aspektů zvládání onemocnění ledvin u vaší kočky je změna stravy. Veterinář vám doporučí značky a receptury krmiv na předpis, které můžete vyzkoušet, a mnoho veterinářů doporučuje mokré krmivo, které pomáhá udržovat kočky dobře hydratované. Možná budete muset kočce nabídnout několik různých značek a receptur, abyste zjistili, co jí nejvíce chutná.

Tekutinová terapie

Ledviny využívají vodu z krevního oběhu k filtraci toxinů a produkci moči, ale selhávající ledviny ztrácejí schopnost koncentrovat moč a ke svému fungování potřebují více vody. Tekutinová terapie poskytuje dodatečnou hydrataci.

Léčba krevního tlaku

Onemocnění ledvin způsobuje vysoký krevní tlak, který následně způsobuje další poškození ledvin. Vysoký krevní tlak má také vliv na srdce a další životně důležité orgány. Naštěstí jej lze zvládnout pomocí perorálních léků.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube