7 věcí, které lidi dělají a psi je nemají rádi

Přidat na Seznam.cz

Milujeme svá štěňata tak moc, že nás bolí pomyšlení, že bychom mohli dělat něco, co se našim psům nelíbí. Oni nás na oplátku milují tak moc, že někdy nedávají najevo, když děláme něco, co se jim nelíbí.

Protože nám to nedokážou říct, přinášíme vám seznam věcí podle webu IHeartDogs, které dělají lidé a které psi ve skutečnosti nemají rádi.

Příkazy, které obsahují moc slov

Všichni si se svými psy povídáme – a to je v pořádku! Ale vytváříme si s našimi psy tak těsné pouto, že někdy snadno zapomeneme, že většině toho, co říkáme, nerozumí! Jsou to chytrá stvoření, ale je snadné pochopit, proč psi nemají rádi složité povely. Například snaha domluvit se s nimi (“Dám ti pamlsek, když budeš hodný!”) je marná. Mohou zachytit slova “pamlsek” a “hodný”, a pak se divit, proč jste jim ještě nehodili svačinu!

Abyste předešli zmatkům, při vydávání příkazů nebo pokynů se držte jednoduchosti a přítomnosti. Používejte klíčová slova, která zná (dobrý, pamlsek, procházka, hra atd.), tón a řeč těla, a budete mít větší šanci, že se vám podaří předat zprávu.

Když jejich život postrádá řád

Váš pes potřebuje určité hranice. Tento řád je pro ně uklidňující, protože zvířata prospívají v rutině, jako je jídlo, venčení a procházky každý den ve stejnou dobu. Vy možná toužíte po troše spontánnosti ve svém dni a váš pes si může užívat občasné překvapivé výlety do parku, ale většina psů nerada neví, kdy má očekávat jídlo nebo kdy se zase dostane ven.

Když jim saháte na obličej

Vy sami nejlépe víte, jak poznat, co se vašim psům nelíbí! Někteří psi milují, když je jejich blízcí jemně hladí po tváři. Na druhou stranu někteří psi prsty v blízkosti obličeje tolerují, ale nemají z toho radost, zejména pokud je hlazení příliš hrubé nebo nepředvídatelné. Pokud se chystáte hladit psa, kterého jste právě poznali, zóny, které bývají nejbezpečnější, jsou krk, ramena nebo hrudník. Alespoň dokud ho lépe nepoznáte!

Když je nenecháte očichat si okolí

Čich je pro psa hlavním zdrojem informací o světě. Pěkná procházka se spoustou čichání (a značkování) je pro ně verzí toho, jak se připojit na sociální sítě a zkontrolovat, co se děje se štěňaty v okolí. Když je odtáhnete pryč, berte to, jako by vám někdo vypnul počítač, když jste dělali něco důležitého. Až budete příště na procházce, zkuste být k čmuchací posedlosti svého psa trochu citlivější.

Oblékání do kostýmků

Tohle je další, co mnozí psi spíše tolerují, než aby si to užívali. (Ale opět se vždy najdou výjimky.) Když se ochladí, zkuste jim raději dát lehké svetříky a bundy, které je udrží v teple.

Pozorující lidé mají tendenci psy v kostýmech okukovat a smát se jim. Někteří z nich mohou tuto pozornost milovat, ale mnoho psů ji nemá rádo a mohou se cítit zmatení (a nakonec i úzkostní) z těchto reakcí. Nakonec jsou kostýmy (většině) psů tak či onak nepříjemné.

Když je nutíte do děsivých situací

Ať už se bojí vysavače, konkrétní osoby nebo místa, nutit psa, aby se “postavil svému strachu”, není účinné, a může být dokonce kontraproduktivní. Nejlepším přístupem je postupně vystavovat štěně podnětům ve vzdálenosti, ve které se cítí dobře, odměňovat ho za to, že zůstane klidné, a přibližovat se k němu, jakmile si na “spouštěč” zvykne.

Psi nemají rádi silné vůně

Psí nos ví! Jelikož jsou 10 000 až 100 000krát citlivější na pachy než lidské nosy, dokážete si představit, že silné pachy čisticích prostředků, výrobků a parfémů mohou vašemu pejskovi opravdu vadit. Psi nesnášejí ohromující pachy ještě více než lidé. Při používání čehokoli, co má silný zápach, se ujistěte, že je váš pes v dostatečné vzdálenosti od zdroje zápachu, aby nenapadal jeho čumák.

Zdroj: iheartdogs.com