Myslí si ptáci, že je jelen strom?
Pravděpodobně jste to už někdy viděli v televizi. Velké zvíře, jako je buvol, dovolí menším zvířatům, například ptákům, aby prohrábla jeho srst. Může se to zdát zvláštní, ale tyto netradiční vztahy jsou zásadním aspektem každého ekosystému. Vezměme si například jeleny a ptáky.
Pozoruhodný vztah dvou zcela odlišných druhů
Jedná se o tzv. symbiotický vztah, kdy se dva odlišné druhy vzájemně ovlivňují a vytvářejí si vztahy, uvádí AZAnimals. Některé z těchto symbiotických vztahů přinášejí prospěch pouze jedné straně. Jiné, jako například symbiotický vztah mezi ptáky a jeleny, přinášejí prospěch oběma stranám. Podívejte se na video níže, kde na jelena usedne hned několik opeřenců. Celá situace skoro připomíná komický výjev, kdy si ptáci myslí, že je jelen strom. Zdání ale klame.
Jeleni fungují jako hostitelé klíšťat. Poskytují jim potravu prostřednictvím své krve a někdy také místo, kam klíšťata kladou vajíčka. Jeleni však z tohoto vztahu nemají nic jiného než ztrátu krve. Tato zvířata se bohužel sami proti klíšťatům příliš bránit nemohou. Jedná se o tak symbiotický vztah parazitické povahy. Naštěstí pro jelena zasáhne jiné zvíře, které situaci zachrání.
Ptáci a jeleni
Někteří ptáci sedají na jeleny, aby z jejich husté srsti vybrali klíšťata. V tomto případě se jedná o oboustranně výhodný symbiotický vztah. Ptáci získají zdroj potravy a jeleni se zbaví otravných parazitů. Možná právě proto se jelen na videu níže zůstává v klidu. Tyto symbiotické druhy ptáků navíc často své jelení kolegy při tomto procesu ošetřují. Tím se jelen očistí a ptákům poskytne malé chomáčky srsti, kterými si posílí svá hnízda.
Klíšťata jako šiřitelé nemocí
Již dlouho je známo, že klíšťata přenášejí boreliózu. Je možné, že ptáci pak mohou boreliózu dále šířit, ale to je zatím předmětem zkoumání. Mezi živočichy existuje nespočet symbiotických vztahů, které vyvažují misky vah mezi predací a ochranou přírody. Vztah, který sdílejí jeleni a ptáci, sice může přispívat k šíření nemoci, ale oběma stranám přináší bezprostřední prospěch.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube