Na Novém Zélandu žijí druhy zvířat, které jinde nenajdete. Kromě ptáka Kiwi můžete pozorovat mini delfíny, vzácné tučňáky nebo horského papouška

Přidat na Seznam.cz

Před příchodem evropských osadníků v 18. století byl Nový Zéland domovem více než 300 druhů původních ptáků. Najdete zde i prehistorickou ještěrku nebo unikátní mořské živočichy vyskytující se podél pobřeží.

1. Tuatara – Hatérie novozélandská

Starobylá tuatara není jen tak ledajaká ještěrka a může se dožít až 100 let. Je to jediný dochovaný plaz z éry dinosaurů. Je potomkem z prehistorických dob nejméně před 220 miliony let. Má tři oči a vyskytuje se pouze na několika málo místech. Domovem jí je především Stephensův ostrov, kde žije 90 % celkové populace, ale vzhledem k jeho odlehlé poloze je obtížné ho navštívit. A také obývá ostrovy Chudých rytířů, které jsou pro člověka nepřístupné. Prohlédnout si ji však můžete v The National Aquarium of New Zealand.

2. Fiordlandský tučňák chocholatý

Tučňák chocholatý se vyskytuje v Národním parku Fiordland a na pobřeží Stewartova ostrova, je jedním z nejvzácnějších tučňáků na světě a také patří mezi ohrožené druhy. Tyto středně velké tučňáky poznáte podle černé horní části těla a hlavy, nápadného žlutozlatého obočí a hedvábně bílé spodní části těla.

3. Novozélandský lachtan (lachtan Hookerův)

Jednoho z nejohroženějších a největších lachtanů na světě najdete na jihu Jižního ostrova Nového Zélandu. Často je můžete spatřit, jak se opalují na pobřeží poloostrova Otago a v oblasti Catlins. Poznáte je podle malé hlavy a různého zbarvení srsti v závislosti na věku a pohlaví. Samci mají tmavě hnědočernou srst se stříbrnou hřívou. Samice a mláďata jsou mnohem světlejší, šedé a někdy i žluté barvy. Mladší samci procházejí fází červenohnědé barvy, než se stanou tmavě hnědými/černými.

4. Delfín Hektorův

Jsou to nejmenší a nejvzácnější delfíni na světě, měří jen 1 až 1,5 metru. Poznáte je podle šedého hřbetu a kulaté černé hřbetní ploutve. Obličej, ocas a ploutve jsou rovněž černé. Tito hraví delfíni se často vyskytují v blízkosti pobřeží, ve vodě ne hlubší než 100 metrů. Rádi plavou ve skupinách po 2 až 8 jedincích. Můžete spatřit v přístavu Akaroa poblíž Christchurch.

5. Netopýr novozélandský (Mystacina tuberculata)

Je jedním z mála původních suchozemských savců a jedná se o ohrožený druh, který se vyskytuje pouze na několika místech, jedním z nich je národní park Fiordland. Když si představíte netopýry, pravděpodobně si je spojíte s létáním, ale tento druh uvidíte hlavně na zemi, kde si hledá potravu na lesní půdě a šplhá po stromech.

6. pták Kiwi

Je to vzácný, malý a nelétavý noční pták, který je ikonou Nového Zélandu. Navzdory jeho popularitě budete muset být při pokusu o jeho zpozorování poměrně trpěliví. Je plachý a rád se skrývá. Nejlepším místem, kde ho můžete pozorovat ve volné přírodě, je ostrov Kapiti nebo Stewartův ostrov.

7. Tučňák žlutooký (Hoiho)

Podobně jako většina tučňáků má i tenhle bílé břicho a černý hřbet. Co však dělá tohoto tučňáka tak výjimečným, jsou žluté oči a peří kolem zátylku. Je plachý, ale hlasitý, což odráží jeho maorské jméno „Hoiho“ znamenající křikloun. Také patří mezi ohrožené druhy a najdete ho hlavně na jihovýchodě Nového Zélandu, na Stewartově ostrově a na Banksově poloostrově.

8. Papoušek Nestor Kea

Je jediný horský papoušek na světě. Za 10 000 let se přizpůsobil měnícímu se klimatu a k přežití se živí téměř vším. Je velmi zábavný, drzý, zvědavý a chytrý a najdete ho na Jižním ostrově Nového Zélandu v lesích a horských oblastech. Pokud navštívíte Mount Cook, Arthurův průsmyk nebo národní park Fiordland je velká pravděpodobnost, že ho zahlédnete.

Zdroj: Travel Essence, BioLib