Naděje pro alergiky: Vědci zkouší vyšlechtit kočky, které nevyvolají alergii

Přidat na Seznam.cz

Milujete kočičí stvoření, ale jste na ně tak alergičtí, že si je raději nepořídíte? Nezoufejte, vědci totiž plánují vyšlechtit nové plemeno koček, které žádné alergické reakce nevyvolá. Informuje o tom The CRISPR Journal.

Zhruba 15 % lidí trpí alergiemi na domácí zvířata, které se nejčastěji projevují jako rýma, zarudlé oči či vyrážka. Tyhle nepříjemnosti v brzké době zřejmě vezmou za své. Vědci hodlají vytvořit typ hypoalergenních koček, což by znamenalo, že i silní alergici by se mohli těšit z blízkosti svých milovaných kočičích přátel.

Vědci identifikovali jako hlavního viníka alergie takzvaný „lepivý“ protein Fel d 1, který je příčinou 60 až 90 procent alergií. Protein se nachází ve slinách, moči a na kůži koček a ulpívá na srsti, když o ni pečujeme. Kromě toho se bílkoviny mohou přenášet vzduchem, jak se zvíře pohybuje prostorem, a zvláště když líná. Proto je pro alergiky problémem nejen přímý kontakt s kočkou, ale také pobyt v místech, kde se tito mazlíčci vyskytují.

Podle testů provedených na kastrovaných a vykastrovaných kočkách lze nyní k vyjmutí poškozujících genů použít nástroj pro úpravu genů s názvem CRISPR, který je přirovnáván ke genetickým „nůžkám“. Pokud bude test úspěšný, mohli by si potenciální majitelé domácích mazlíčků do pěti let pořídit geneticky modifikované kočky.

„Naše technika nejen zmírňuje příznaky, ale zcela odstraňuje bílkovinu, která alergii způsobuje,“ říká Nicole Brackettová, která vedla studii pro americkou výzkumnou společnost InBio.

Podle vědců bude dalším krokem vytvoření upravených embryí koťat, z jejichž genetické stopy bude odstraněn inkriminovaný gen.

O etických otázkách genetických modifikací domácích zvířat se vedou rozsáhlé debaty. Pravdou je, že lidé modifikují zvířata po celou dobu historie. Zastánci genetických úprav tvrdí, že lidstvo mění geny zvířat již tisíce let prostřednictvím selektivního šlechtění. Když šlechtitelé provádějí selektivní šlechtění a umožňují reprodukci pouze potomkům s požadovanými vlastnostmi, kontrolují geny, které se objeví v následujících generacích.

Zdroj: The CRISPR Journal, express.co.uk