Seznamte se s barevným, ale barvoslepým pavoukem

Přidat na Seznam.cz

Docent Nathan Morehouse z Cincinnatské univerzity v USA a mezinárodní tým vědců pod vedením Cynthie Tedorové z univerzity v Hamburku však zjistili, že jeden skákavý pavouk si možná své vlastní pestré nádhery příliš neváží, protože jí zkrátka nevidí.

Skákavka s elegantním zbarvením

Morehouse zkoumal skákavku Saitis barbipes, běžného pavouka vyskytujícího se v Evropě a severní Africe. Samci mají chlupatou červenou korunu a nohy. Zdá se, že jejich zbarvení doplňuje jejich složité namlouvací tance, kterými se snaží zaujmout náročné samičky, píše web ScienceDaily.

Předpokládali jsme, že barvu používají ke komunikaci. Ale nevěděli jsme, zda jim jejich zrakový systém vůbec umožňuje tyto barvy vidět,“ řekl David Outomuro, postdoktorand UC, který nyní působí na univerzitě v Pittsburghu.

Outomuro byl prvním spoluautorem studie společně s Mateuszem Glenszczykem, výzkumníkem z Hamburské univerzity. Biologové shromáždili pavouky ve Slovinsku pro laboratorní studii v Německu a použili mikrospektrofotometrii na UC k identifikaci fotoreceptorů citlivých na různé vlnové délky světla nebo barvy. Nečekaně nenašli žádný důkaz červeného fotoreceptoru. Stejně tak hledali v oku barevné filtry, které by mohly posunout citlivost na zelenou barvu na červenou, ale žádné nenašli.
Místo toho identifikovali na pavoukovi skvrny, které silně absorbují ultrafialové vlnové délky, takže se ostatním skákavkám jeví jako jasně pavoučí zelená. Červené barvy, které jsou pro nás tak výrazné, se skákavým pavoukům pravděpodobně nejeví jinak než černé značky.

Je to trochu zarážející, co se tu děje,“ řekl profesor Morehouse. „Zatím jsme nevyřešili záhadu, co ta červená barva dělá.“

Maskování, dvoření nebo zastašování soupeřů?

Zvířata používají barvu nejrůznějšími způsoby, včetně maskování, varování potenciálních predátorů před jejich toxicitou, předvádění se před potenciálními partnery nebo zastrašování soupeřů. Podle Morehouse však není vždy zřejmé, co mohou jasné barvy znamenat.

„Samci mají na povrchu těla obráceném dopředu výrazné červené a černé zbarvení, které předvádějí během namlouvacích tanců, zatímco samice červené zbarvení zcela postrádají,“ uvedla Tedore, autorka studie. „To nás původně vedlo k domněnce, že červené zbarvení musí hrát nějakou roli při přitahování partnerů. Místo toho jsme zjistili, že červenou a černou barvu vnímají tito pavouci rovnocenně, a pokud je červená barva vnímána jinak než černá, je vnímána spíše jako tmavě pavoučí zelená než červená.“

Mnoho barevných skákavek vidí červenou barvu dokonale. A paradoxně někteří šedě zbarvení pavouci mají také výborné barevné vidění. Podle Morehouse je však tento objev připomínkou toho, jak zvířata někdy mohou vnímat svět daleko odlišným způsobem než my. Například opalovací krém extrémně dobře absorbuje ultrafialové světlo, ale my si toho nikdy nevšimneme, protože toto spektrum nevidíme. A podobně funguje i zrak u tohoto druhu pavouků.

Zdroj: sciencedaily.com