Nalezená mláďata pumy možná pomůžou zachránit svůj ohrožený druh

Přidat na Seznam.cz

Když se našla opuštěná mláďata pumy, nikdo by nečekal, že záchranou dvou koťat možná zachrání i celý druh. Přesně to se ale pravděpodobně stane, a to jen díky dvěma koťatům jménem Hazel a Holly. Jejich popularita totiž možná zachrání i ohrožené pumy.

Hazel a Holly

Hazel a Holly jsou malá mláďata pum, která byla nalezena v pohoří Santa Cruz (USA), a následně odvezena do kalifornské zoo. Tam je mohou vidět nejen návštěvníci zoo, ale také uživatelé sociálních sítí. Koťata si totiž zamiloval celý internet, a na svých videích mají miliony zhlédnutí, píše web Sacbee.

Mláďatům šlo o život

Hazel a Holly mohl potkat nepěkný osud. Koťata nebyla ale odchycena proto, že by snad zoo chtěla další přírustky. Ukázalo se totiž, že je opustila matka, což ve většině případů vede k tomu, že mláďata jsou vyhladovělá a často i chudokrevná. V mladém věku, kdy se o sebe mládě ještě nedokáže postarat, může také zemřít. Naštěstí se koťat ujali záchranáři, nikdo ale neví, co se stalo s jejich matkou, píše deník The Guardian.

Jejich popularita možná zachrání celý druh

Pumy často umírají v důsledku srážek s auty, navíc se zmenšuje jejich přirozené prostředí, což vede nejen k tomu, že jsou tato zvířata vystavena nebezpečí v blízkosti silnic, ale také k příbuzenskému křížení. Ačkoliv pumy nejsou kriticky ohrožené (zatím), jejich populace stále klesá, čemuž se možná podaří zabránit. Miliony fanoušků, kteří se zamilovali do mláďat Holly a Hazel, totiž mohou pomoci – zájem o tato zvířata totiž stoupá, což může vést k tomu, že se podaří prosadit některá opatření k jejich ochraně.

Podle NPR je navíc šance, že se mláďata jednou vrátí do divočiny, kam patří.

zdroj: sacbee, theguardian, npr