Našli jste na výletě osiřelé mládě? Víme, co v takovém případě dělat

Přidat na Seznam.cz

Když ve volné přírodě spatříme mládě, okamžitě se v nás vzbudí pocit úžasu nad jeho nevinností. Zejména pokud se zdá, že je milé stvoření bez rodiny, přirozeně chceme přispěchat na pomoc.

Kdy pomoci mláděti?

Pokud se vám stane, že uvidíte mládě ptáka nebo veverky mimo hnízdo kvůli bouřce nebo z jakéhokoli jiného důvodu, je nejlepší vytvořit provizorní hnízdo, píše web DailyPaws. Použijte malou krabičku s měkkou podestýlkou, kterou můžete upevnit na blízký strom, a umístěte do ní mládě, zda se rodiče vrátí, aby se o něj postarali.
Pokud jste našli mládě zajíce, divokého ptáka nebo jiného malého tvora, který by mohl potřebovat pomoc, vytvořte mu dočasný úkryt nebo hnízdo. Postupujte u toho pomalými, minimálními pohyby, abyste zvíře nevyděsili více, než pravděpodobně je. Často je dobré nosit ochranné rukavice, abyste se vyhnuli kousancům a škrábancům a zabránili šíření případných nemocí. Pokud však nemáte čas si je vzít, stačí si před manipulací se zvířetem a po ní důkladně umýt ruce.

Co dělat se zraněným mládětem?

Pokud uvidíte nějaké volně žijící zvíře, o kterém si myslíte, že je zraněné, zavolejte veterináře a požádejte ho, aby zvířeti poskytl pomoc. Pokud jste našli mládě volně žijícího zvířete nebo ptáka, prostudujte si seznam osvědčených postupů, který obsahuje konkrétní tipy pro mláďata jelenů, lišek, králíků, ptáků a veverek. Dozvíte se také, jak se zvířaty zacházet, a v případě potřeby zjistíte i návrhy na klidnou přepravu.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube