Naučit staršího psa chodit na záchůdek lze. Buďte trpěliví a nezapomínejte ho odměňovat

Přidat na Seznam.cz

Pokud se rozhodnete pořídit staršího psa nebo pokud ten váš není už žádný mladík, pak zcela jistě víte, že bude docházet k častějším nehodám. I staršího psa lze ale vycvičit novým kouskům. V tomto článku vám poradíme, jak na výcvik.

Váš pes bude muset být připraven na jednu nebo více z následujících možností: Svého mazlíčka můžete také jednoduše poslat ven, kde mu nevadí, když si odskočí do trávy nebo si pořiďte toaletu do vašeho domova, radí web DailyPaws. Jak ale psa naučit záchodové rutině?

Navštěvujte záchodový cíl jednou za hodinu

Nyní, když jste připraveni na část přeučování staršího psa na záchůdek, možná budete chtít vytáhnout telefon a nastavit několik budíků. To proto, že budete muset svého miláčka vodit na vodítku a brát ho k záchodu alespoň jednou za hodinu, když budete vzhůru. Pokud vás pes nevzbudí, můžete obvykle přestávky na záchod během spánku vynechat. Používání vodítka pomáhá zajistit, aby se pes vyprázdnil na daném místě.

Trpělivě počkejte, až se váš pes vyčůrá

Při tolika návštěvách nočníku za den vás pravděpodobně zajímá, jak dlouho byste měli psovi na vyčůrání dát. Ideální doba je pět minut. Během této doby je podle ní důležité být co nejvíce v klidu a tichu, abyste psa neodváděli od jeho povinností. Pokud se váš pes vyčůrá nebo vykaká na správné místo, klidně ho pochvalte a nabídněte mu pamlsek, ale nezapomeňte počkat, až skončí.

Odměna za dobře odvedenou práci

Vyhněte se tomu, abyste psa po vyčůrání nebo vykakání popoháněli zpět na jeho vyhrazené místo. Takový postup může v mysli vašeho mazlíčka vytvořit nevhodnou asociaci, že včasné vyřízení záležitosti není v jeho nejlepším zájmu. Místo toho věnujte pozornost tomu, co vašeho psa zřejmě nejvíce baví, a po každé úspěšné přestávce na nočník ho nechte si hrát. Pokud váš pes miluje pobyt na zahradě, nechte ho na ní chvíli běhat, pokud má rád hry, hrajte si s ním.

Opakování je matka moudrosti

Převýchova vašeho staršího psa bude vyžadovat trpělivost a důslednost. Většina dospělých psů se naučí chodit na záchůdek během několika týdnů, ale malým psům a psím seniorům, kteří mají menší kontrolu nad tím, kdy potřebují čůrat a kakat, to může trvat déle. V některých případech dokonce i měsíce.

Co dělat, když má váš pes nehodu?

Nehody se stávají, a když se stanou, zůstaňte v klidu. Překonejte nutkání psovi vynadat nebo ho potrestat. Tyto reakce nepomáhají, protože psi často špatně chápou, proč se zlobíte. Mohou si myslet, že se zlobíte jen proto, že se vykakali na nočník na místě, kde je vidíte, a začnou se bát čůrat nebo kakat před vámi. Místo toho psa raději doveďte na záchůdek nebo jeho místo na zahradě a ukažte mu, kde se má příště vyprazdňovat.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube