Největší úspěchy českých ZOO: Pomáhají zachránit nejen koně Převalského
Kůň Převalského, gorily nížinné, nosorožci i obří varani. České zoologické zahrady nejsou jen místem k procházkám – staly se světově uznávanými centry ochrany přírody. Jejich chovatelské úspěchy přepisují historii záchrany ohrožených druhů.
Z Česka zpět do divočiny
Jedním z nejznámějších a nejpůsobivějších příběhů je návrat koně Převalského do volné přírody. Tento jediný dnes žijící druh divokého koně vděčí za své přežití i českým zoologům. Zoo Praha chová koně Převalského už od roku 1921 a od té doby se stala světovým lídrem v jeho záchraně.
Mezi lety 2011 a 2019 dopravila pražská zoo více než 30 jedinců do mongolských stepí – některé dokonce armádními letadly. Dnes tam už běhají jejich pravnoučata. A ochranářské úsilí pokračuje.
První gorila v Česku a návraty do Afriky
Obrovský milník zaznamenala pražská zoo i v roce 2004, kdy se zde narodila gorilka Moja – vůbec první gorila narozená v České republice. Příběh Moji, její matky Kijivu a otce Richarda se stal symbolem naděje pro ohrožené lidoopy.
Zoologické zahrady však pomáhají i zvířatům, která se do přírody skutečně vracejí. Safari Park Dvůr Králové je proslulý chovem nosorožců – především kriticky ohroženého nosorožce černého. Díky úspěšným odchovům se podařilo do Afriky přepravit třináct těchto zvířat a také 150 dalších kopytníků. Zoo se navíc podílí na záchraně téměř vyhubeného poddruhu nosorožce bílého severního – poslední dvě samice žijí v Keni a vědci se snaží o jejich umělé oplodnění pomocí zmraženého spermatu uhynulých samců.

Lední medvědi, orangutani i varani
Chovatelské prvenství drží české zoo i v dalších, často velmi náročných druzích. V roce 1942 se v Praze poprvé narodila lední medvědice Ilun. I když přežila jen krátce, položila základ tradice. V Brně pak medvědice Cora odchovala hned několik mláďat, včetně slavného medvěda Nanuka.
Další úspěch přišel s orangutany sumaterskými. První se v Česku narodil v roce 1971 – sameček Kama. A přestože měl problémy se soužitím s ostatními orangutany, stal se otcem a důležitou součástí výzkumu i chovu tohoto ohroženého druhu.
Dokonce i rozmnožení varana komodského – největšího ještěra planety – se podařilo právě v Praze. V roce 2011 se zde narodila mláďata, která podle genetických testů vznikla nepohlavním rozmnožováním. Světová rarita.

Vzácní ptáci, hyeny i želvy
Kuriózní a výjimečné chovatelské úspěchy pokračují i v méně známých druzích. Pražská zoo jako první na světě rozmnožila africkou rybožravou sovu ketupu Pelovu. Navázala tak na své know-how v chovu dalších sov, včetně ohrožených druhů z jihovýchodní Asie.
Ve Dvoře Králové se letos poprvé podařilo rozmnožit hyeny hřivnaté, které se běžně živí pouze dvěma specifickými druhy termitů. Náhradní výživa proto vyžaduje extrémní péči a odborné znalosti. Zoo tak opět vstoupila do elitní skupiny světových zařízení, která se o to dokázala postarat.

Pomoc pro desítky tisíc ohrožených druhů
Úspěchy českých zoologických zahrad nejsou náhodné. Vznikají díky letitému výzkumu, mezinárodní spolupráci a osobnímu nasazení odborníků. Jen Zoo Praha chová téměř 200 druhů zvířat, která jsou zapsaná na Červeném seznamu ohrožených druhů. A podobně významné výsledky mají i zoo v Ostravě, Brně, Liberci nebo Jihlavě.
Každý nový přírůstek nebo návrat do divočiny tak není jen důvodem k oslavě, ale také připomínkou toho, že ochrana přírody je běh na dlouhou trať – a české zoo ho běží v čele celosvětového pelotonu.
Zdroj: ekolist.cz, ct24.ceskatelevize.cz