Německý ovčák: Víte, k čemu byl vyšlechtěn?

Přidat na Seznam.cz

Němečtí ovčáci jsou považováni za jedno z nejoblíbenějších psích plemen. Tito velcí psi jsou neochvějně věrní a chrání své lidi, ale k cizím lidem přistupují opatrně. Němečtí ovčáci byli původně vyšlechtěni se silnou pracovní morálkou a mají dlouhou historii jako pracovní psi, kteří pomáhali policii a armádě po celém světě.

Vzhled

Němečtí ovčáci, jedno z nejrozpoznatelnějších plemen současnosti, jsou proslulí svou působivou rovnováhou mezi silou a ladností, píše web DailyPaws. Tito velcí psi váží zhruba 30 kilogramů a mají nezaměnitelný výraz, který se vyznačuje ostražitým a zároveň laskavým výrazem s nastraženýma ušima a tmavýma mandlovýma očima.
Jejich hrubá vnější srst se snoubí s hustou a měkkou podsadou, takže se psům daří téměř v každém podnebí. Všechna tato srst však znamená, že němečtí ovčáci jsou náchylní k línání, a proto by se měli na jaře a na podzim několikrát týdně kartáčovat, aby váš pes vypadal co nejlépe.

Temperament

Není divu, že je německý ovčák díky své odvážné, inteligentní a mírné povaze tak oblíbený. Tento všestranný pracovní pes se rád líbí a rychle se učí. I když mohou být dominantními psy, němečtí ovčáci, kteří mají důsledný výcvik a poslušnost, budou věrnými společníky po celý život.
Ačkoli byli němečtí ovčáci vyšlechtěni k práci, a jsou dychtiví po úkolech, které musí splnit, jsou z nich skvělí rodinní psi, pokud jim majitelé mohou věnovat čas na důsledný výcvik poslušnosti a hodinu nebo více denně na intenzivní cvičení. Toto plemeno nepatří mezi psy, kteří by lenošili na gauči, a potřebují pravidelnou aktivitu, aby byli nejšťastnější.
Jako u každého plemene je důležité německého ovčáka od mládí správně socializovat. Dobře vychovaný německý ovčák bude trpělivý a mírný.

Co pes potřebuje

Ačkoli byli původně vyšlechtěni k těžké práci po dlouhé hodiny, v zákopech na frontě nebo při vyčmuchávání kontrabandu v jednotce K-9řž německý ovčák je dnes stejně tak rodinným psem jako těžkým dělníkem. Tito psi jsou sice schopni přizpůsobit se různým životním situacím, ale díky své vysoké energii a velké velikosti se hodí spíše do domu s větším dvorem. Němečtí ovčáci se mohou dobře chovat i v bytě, pokud mají dostatek každodenního pohybu.
Německý ovčák bude nejšťastnější u aktivního majitele, který hledá vytrvalého společníka, který rád tráví čas venku. Předtím, než se rozhodnete pro jakéhokoli psa, je důležité zvážit svůj životní styl, ale může být rozumné promluvit si s chovatelem německého ovčáka, abyste si byli jisti, že se toto plemeno hodí pro váš životní styl.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube