Ohrožení luskouni se dočkali záchrany. Vrací se do přírody a úspěšně se rozmnožují

Přidat na Seznam.cz

Luskouni jsou jediní šupinatí savci na světě, bohužel se ale nedokážou bránit ani utéct před nebezpečím, zejména před lidmi. To vedlo k tomu, že tato zvířata jsou dnes ohrožená, v některých oblastech byla navíc úplně vyhubena. Naštěstí se ale daří vracet je zpět do přírody, kde se úspěšně množí.

Nadměrný lov vedl téměř k vyhynutí

Jen v roce 2019 bylo z Afriky vyvezeno 97 tun šupin luskounů, což znamená, že bylo nezákonně uloveno asi 160 000 kusů, píše World Animal News. Tyto šupiny mají mít léčivé účinky, a v některých případech se luskouni loví i pro maso. Takto nadměrný lov udělal z těchto vyjímečných zvířat nejčastěji obchodované savce na světě, a to i proto, že se nemají jak ubránit. Luskouni nedokážou utéct, nemají zuby, a jediným způsobem obrany je stočení do klubíčka.

Lidé se snaží o jejich záchranu

Protože všechny druhy luskounů jsou zranitelné, ohrožené nebo kriticky ohrožené, rozhodlo se několik organizací, včetně Humane Society International/Africa, zasáhnout. Společně zachraňují zraněná zvířata, která mají šanci se zotavit a následně jsou opět vypuštěna do přírody. Protože jejich populace stále klesá, je pak každý přírustek dobrou zprávou. A úspěšné rozmnožování se naštěstí daří!

Nový přírustek překvapil

Během pandemie COVID-19 našli záchranáři samici luskouna, která by bez jejich pomoci nepochybně zemřela. Dostala jméno Cory a než ji záchranáři našli, byla zavřená ve sportovní tašce 10 dní bez potravy a vody. Její rehabilitace trvala měsíc, než byla v roce 2020 vypuštěna do rezervace spolu s dalším luskounem.

Minulý týden byla Cory viděna, a to s mládětem uvnitř své nory. Mládě je známkou úspěchu programu organizací, který se stará o záchranu těchto unikátních zvířat, píše Good Things Guy. „Narození tohoto mláděte znamená naději, že s lepším prosazováním zákonů zakazujících obchodování a pokračující prací na ochraně těchto ikonických zvířat můžeme zastavit rychlý pokles populace luskounů,“ věří ochránci přírody.

zdroj: World Animal News, Humane Society International/Africa, Good Things Guy