Neohrožený gekon se vrhl do boje s hadem, který chtěl uškrtit jeho druha

Přidat na Seznam.cz

Dnešní plazí rivalové se pustili do souboje jako z akčního filmu, když viseli na starobylém chrámu! Gekon se totiž zaplete do boje na život a na smrt s hadem. Jedná se o boj, kdy život jednoho z účastněných doslova visí na vlásku!

Může gekon porazit hada?

Gekoni se obvykle živí hmyzem, pavouky a červy. Jsou to odhodlaní bojovníci a video níže je skutečnou ukázkou jejich vytrvalosti v boji. Když už se situace zdá pro jednoho gekona beznadějná, vynoří se ze štěrbiny mezi pečlivě naaranžovanými kameny další gekon. Had přesměruje svou zuřivost na svého protivníka a rychle zaútočí. Hrdinný gekončík však neohroženě vyšplhá na velkou kamennou cihlu, aby měl navrch. Snaží se osvobodit svého přítele a bleskurychlým úderům hada čelí s nezlomným odhodláním. V okamžiku, kdy zdánlivě zkontroluje svého uvězněného přítele, se odehrává velké drama.

@yourpagewildlife

Geckos fighting snakes 🐍Pre Rup Temple Cambodia#snake #wildlife

♬ original sound – wildlife

Jak gekoni šplhají?

Gekoni mají skvěle uzpůsobené tlapky, díky kterým mohou snadno šplhat po stěnách. Za touto pozoruhodnou schopností se skrývají mikroskopické vlastnostech jejich prstních polštářků. Každý prst je totiž pokrytý miliony drobných vlásků, kterým se říká „setae“. Tyto setae vytvářejí adhezivní mezimolekulární sílu známou jako Van der Waalsova síla, která umožňuje gekonům vytvářet silné, dočasné vazby s povrchy.

Gekoni se navíc mohou rychle „odlepit“ od povrchu pouhou změnou úhlu prstů. Tato pozoruhodná adaptace nejenže umožňuje gekonům pohybovat se v náročném terénu, ale také inspiruje probíhající výzkum adhezivní technologie! Gekoni nejsou jediní živočichové, kteří tento evoluční trik využívají, stejnou mikroskopickou metodou se ke stěnám lepí i pavouci!

Zdroj: AZAnimals