Na seychelském ostrově Desroches bylo vypuštěno 27 želv aldabranských chovaných v zajetí

Přidat na Seznam.cz

Společnost pro ochranu ostrovů na Seychelských ostrovech oznámila, že vypustila 27 želv obrovských z ostrova Aldabra do volné přírody. Vypuštění je součástí programu společnosti pro chov v zajetí, jehož cílem je zajistit dlouhodobé přežití tohoto druhu ve volné přírodě.

Vypuštění želv

K vypuštění 27 želv došlo v době, kdy každá z nich vážila přibližně 9 kg, nikoliv 25 kg, píše web ReptilesMag.

Želvy o hmotnosti 9 kg byly považovány za příliš těžké a velké na to, aby mohly být ukradeny. Měli jsme poměrně hodně želv o hmotnosti 9 kg připravených k vypuštění do volné přírody. Při této hmotnosti se želvy o sebe dokážou postarat samy a nejsou ohroženy predátory,” řekla Seychelské tiskové agentuře Fabienne Fardial, manažerka komunikace a PR Island Conservation Society. “Při hmotnosti 9 kg želvy neohrožuje nic jiného než padající kokosové ořechy a lidská činnost. Navíc se jedná o velmi samostatná a odolná zvířata, která nemají problém s hledáním a nalezením potravy ve volné přírodě.

Želvy byly vypuštěny v oblasti, kde je pro plazy dostatek potravy a kde je méně lidských zásahů

Až 20 dospělých želv je chováno ve velkém chovném kotci, který úředníci každý týden kontrolují, aby zjistili, zda se staví nová hnízda. Když želva naklade vejce, hnízdo se ponechá nerušené a vejce se líhnou přirozeně bez zásahu člověka. Od roku 2010 se podařilo úspěšně odchovat 134 želv.

Informace o želvách aldabranských

Želvy aldabranské jsou tak pojmenovány podle místa, kde se vyskytují ve volné přírodě, na atolu Aldabran u pobřeží Seychel. Tyto obří želvy mohou vážit až 500 kg, což z nich činí jedny z největších želv na světě. Želva galapážská je větší. Želvy aldabranské jsou převážně býložravci, živí se trávou, listy, rostlinami, stonky a plevelem.
Tyto želvy se kdysi vyskytovaly na většině ostrovů v Indickém oceánu. Byly loveny pro maso a z Madagaskaru, Mauricia a ostrovů Réunion mizely až do roku 1900, kdy Charles Darwin nabídl polovinu pronájmu atolu tomu, kdo zajistí, že využívání tohoto plaza bude zastaveno. Od roku 1981 spravuje ostrov Aldabra Nadace seychelských ostrovů jako zvláštní rezervaci. Je zcela chráněn podle zákona o seychelských národních parcích a ochraně přírody a želvy obrovské jsou již 20 let každý měsíc monitorovány.

Zdroj: reptilesmagazine.com