Neuvěřitelné zjištění. Kočky šílí po šantě, protože je chrání před komáry

Přidat na Seznam.cz

Šanta kočičí, neboli v angličtině catnip, je rostlina, kterou majitelé s oblibou dávají svým chlupatým mazlíčkům a kočky ji zbožňují. Nyní vědci přišli na důvod, proč kočky šanta tolik láká, i když to bylo léta záhadou. Důvodem je to, že se jedná vlastně o takový komáří repelent, uvedl server Newsweek.

Běžná bylina, známá také pod taxonomickým názvem Nepeta cataria, patří do čeledi mátovitých a používá se v čajích, které mají uklidňující účinek podobně jako heřmánek.

Nejznámější je však pro svůj účinek na naše kočičí kamarády – když se dostanou šantě, začnou ji nadšeně očichávat, válí se v ní, žvýkají ji a poté obvykle vypadají legračně mimo, nebo ztřeštěně běhají po místnosti.

Nová studie zjistila, že trhání a drcení této rostliny – nebo její asijské obdoby stříbrné liány (Actinidia polygama) – uvolňuje vysoké množství chemických látek odpuzujících komáry a další otravné živočichy.

Vedoucí autor studie, profesor Masao Miyazaki z japonské univerzity Iwate, uvedl: „Vědci se domnívají, že tato metoda je vhodná pro ochranu proti hmyzu. Dokonce i ve slavném muzikálu Kočky jsou scény, ve kterých kočka omámí jinou kočku pomocí prášku z šanty.“

Mátová a citronová šanta kočičí neboli Nepeta cataria, původem z Evropy a Asie, je již dlouho spojována s kočkami. Dokonce i její latinský název „cataria“ znamená „kočičí“.

Malé i velké kočky ji zbožňují. Půvab šanty kočičí spočívá v jejím těkavém oleji – zejména v nepetalaktolu a nepetalaktonu. Tyto sloučeniny, známé jako iridoidy, chrání rostliny před predátory. Nacházejí se v listech, stoncích a semenech a stačí jedno nebo dvě přičichnutí, aby se kočky začaly tetelit blahem.

Miyazaki řekl: „Zjistili jsme, že fyzické poškození stříbrné révy kočkami podporuje okamžité vylučování celkového množství iridoidů, které je desetkrát vyšší než u neporušených listů.“

Návykový repelent

Nejnovější studie zjistila, že když kočky rostliny poškodí třením, válením, olizováním a žvýkáním, jsou repelentní vlastnosti ještě účinnější.

Zvýšená emise iridoidů z poškozených listů a změněné chemické složení se sčítají, aby vyvolaly delší trvání reakce třením a válením, což kočkám umožňuje přenést více repelentů proti komárům do jejich srsti.

To pomáhá snižovat zdravotní rizika a podráždění spojené s komáry. Můžeme říci, že olizování a žvýkání listů těchto rostlin přispívá také k chemické obraně koček proti škůdcům.

Spoluautorka studie Jane Hurstová z Liverpoolské univerzity uvedla: „Naše zjištění poukazují na možnost, že chování při poškozování rostlin, ke kterému dochází souběžně se sebepoškozováním, může hrát důležitou roli při získávání odpuzování škůdců u jiných zvířat i koček.“

„Naše studie také poskytla cenné informace o tom, jak můžeme z rostlin získat silné přírodní repelenty proti škůdcům,“ dodala Hurstová.

Vědci se příště plánují zabývat tím, který gen je zodpovědný za reakci koček na šantu kočičí a stříbrnou révu.

Miyazaki dodal: „Naše budoucí studie slibují zodpovězení klíčových zbývajících otázek, proč je tato reakce omezena na druhy Felidae a proč některé kočky na tyto rostliny nereagují.“

Zdroj: Newsweek.com